image Macron zbulon bisedën me Putinin, flasin për instalimet bërthamore

Evropë

Macron zbulon bisedën me Putinin, flasin për instalimet bërthamore

news image

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka folur me homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelensky në lidhje me telefonatën që francezi pati me rusin Vladimir Putin.

Sipas Pallatit Elysee, Macron i tha Zelenskyt se me Putinin folën për një marrëveshje të përbashkët që do të ndërmerret në bazë të rekomandimeve të Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike dhe sigurinë e termocentraleve bërthamore në Ukrainë.

Siç shkruan CNN, Macron ka shprehur shqetësimin e tij për sigurinë bërthamore gjatë telefonatës me homologun e tij rus, Vladimir Putin, në bisedën telefonike që e ka zhvilluar këtë të dile.

“Në telefonatën e tij me Zelenskyn, Macron kishte përsëritur domosdoshmërinë absolute për të shmangur çdo sulm ndaj integritetit të objekteve bërthamore civile të Ukrainës”.

Tutje, bëhet e ditur se Macron i ka thënë Zelenskyt se Franca do t’i kushtojë vëmendje të madhe nevojave të Ukrainës dhe se do ta rrit mbështetjen në këtë fushë.

/GazetaSinjali/