image Loja defanzive e Simeones shkon në një tjetër nivel: Asnjë goditje të regjistruar ndaj Man Cityt

Atletico Madrid njihet për qëndrimin tradicionalisht në mbrojtje, por skuadra e Diego Simeone e çoi atë në një nivel krejtësisht të ri në humbjen e së martës në Ligën e Kampionëve ndaj Manchester Cityt, shkruan Sinjali Sport.

Siç pritej, skuadra e Simeones u krijua për të frustruar Man Cityn e Pep Guardiolës, i cili, si zakonisht, dukej të dominonte topin, gjë që e bëri në rrugën drejt fitores 1-0.

Atleti fillimisht ishte efektiv në neutralizimin e Cityt, duke i penguar ata të merrnin shumë shanse, por ata gjithashtu nuk arritën të regjistronin një goditje të vetme në pjesën e parë për herë të parë që kur të dhëna të tilla filluan të mblidheshin në 2003-04, përpara se të vazhdonin të mos kishin asnjë përpjekje në të gjithë ndeshjen.

Atletico fillimisht kufizoi Manchester Cityn, me të dyja skuadrat që kombinuan për vetëm 0.18 gola të pritur mes tyre në pjesën e parë.

Man City llogariti hyrjen e atij numri, me asnjë nga gjashtë goditjet e tyre që nuk gjetën objektivin.

Në pjesën e dytë, City gjeti depërtim, Kevin de Bruyne mundi Jan Oblak pas 70 minutash teksa përfundoi nga pasimi i mirë i Phil Foden.

Ai moment magjik ishte gjithçka që i duhej Cityt, pasi ata vulosën një fitore 1-0 në shtëpi që e vendos atë në një vend të mirë për në ndeshjen e dytë javën e ardhshme.

Atleti ndërkohë do të duhet të presë atë ndeshje të dytë për të regjistruar goditjen e tyre të parë, pasi ata u bënë vetëm skuadra e katërt që nuk regjistrojnë një goditje në një ndeshje të Ligës së Kampionëve që kur filloi mbledhja e të dhënave.

Ata janë të parët që kur APOEL u përball me Real Madridin në vitin 2012 dhe, për koinçidencë, tre rastet e tjera tani kanë ardhur kundër skuadrave të menaxhuara nga Guardiola, pasi sistemi dominues i topit të trajnerit vazhdon të tregohet efektiv në mbrojtje.