image Legjenda e Premier Ligës kritikon Salah pas u "zhduk" në pjesën e parë ndaj Cityt

Futboll

Legjenda e Premier Ligës kritikon Salah pas u “zhduk” në pjesën e parë ndaj Cityt

Legjenda e Newcastle, Alan Shearer ishte kritik ndaj pjesës së parë “të tmerrshme” të Mohamed Salah për Liverpoolin ndaj Manchester Cityt në ndeshjen e Premierligës të zhvilluar në stadiumin Etihad të dielën.

Dy rivalët për titull luajtën një barazim 2-2, duke bërë që City të vazhdojë lidershipin me një pikë më shumë sesa ‘Reds’.

Megjithatë, pavarësisht se e kritikoi kapitenin egjiptian për vështirësitë e tij në pjesën e parë, Shearer vazhdoi ta lavdërojë atë për ndikimin që pati, kur asistoi Sadio Manen për barazimin disa momente pas pushimit të pjesës së parë.

“Në pjesën e parë, shikova disa nga numrat e Mohamed Salah: asnjë gjuajtje, asnjë krosim, asnjë driblim të përfunduar dhe shumë shembuj të heqjes dorë nga zotërimi i topit”, tha 51-vjeçari për Athletic.

“Sipas standardeve të tij, ai ishte shumë i tmerrshëm; dhe më pas ai hyn në fushë dhe formon pasimin e përsosur që vendos golin e barazimit.”

Sulmuesi i Faraonëve tani ka kaluar pesë ndeshje në të gjitha garat pa gol, por ish-sulmuesi i Anglisë beson se është vetëm çështje kohe para se 29-vjeçari të kthehet në maksimumin e tij.

“Të mëdhenjtë si Salah nuk mund të shuhen kurrë dhe është vetëm çështje kohe para se ai të kthehet në gjurmët e golit. Ai mund të tërheqë shkëlqimin nga askund”, përfundoi Shearer.

Këtë sezon, Salah ka shënuar 20 gola në Premier League dhe ka dhënë 11 asistime.

Në Ligën e Kampionëve, anësori ka arritur të gjejë rrjetën në tetë raste pasi është përfshirë në nëntë ndeshje. Ai mund t’i shtojë këtyre shifrave të mërkurën kur Reds do të presin Benfica-n në ndeshjen e dytë të çerekfinales së tyre.

Gjatë ndeshjes së parë të fundit në Portugali, ish-kampionët e Anglisë siguruan një fitore 3-1 dhe do të dëshirojnë të kenë një rezultat pozitiv për të kaluar në gjysmëfinale të kompeticionit vjetor.