image "Salah luajti i lënduar në finalen e Ligës së Kampionëve"

Futboll

“Salah luajti i lënduar në finalen e Ligës së Kampionëve”

Ylli i Liverpoolit, Mohamed Salah, ka dy muaj që po lufton me dëmtim dhe ka luajtur në finalen e Ligës së Kampionëve, pavarësisht problemeve të tij në formë fizike, thotë mjeku i kombëtares së Egjiptit.

Salah pësoi një dëmtim në pjesën e parë të fitores së Kupës së Kuqve në finale kundër Chelseat më 14 maj.

Ai u la më pas jashtë ndeshjes së tyre të ardhshme në Premier League dhe u kufizua në vetëm 32 minuta në ndeshjen e fundit vendase të sezonit kundër Wolves mes frikës se ai nuk do të ishte në gjendje të luante kundër Real Madridit në vendimin evropian.

Salah u kthye për të luajtur 90 minutat e plota në humbjen 1-0 në Paris dhe vazhdoi me kapitenin e Egjiptit në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Kombeve Afrikane kundër Guinesë në fillim të këtij muaji.

Mjeku i ekipit të Egjiptit, Mohamed Abou El Ela, ka zbuluar se 30-vjeçari ende po luftonte me dëmtimin e tij kur u bashkua me ekipin kombëtar.

Ai tha për On Time Sports: “Dëmtimi i Salah ndodhi gjatë finales së FA Cup në muskujt ngjitës, më pas ai luajti kundër Wolves dhe në finalen e Champions League, dhe e gjithë kjo në vetëm 14 ditë.

Ne lexuam një statistikë se ai është lojtari i dytë më i lartë për sa i përket minutave të luajtura këtë sezon.

Ne dërgojmë dhe marrim lojtarë me raporte mjekësore, dhe Liverpool tha se ai kishte dhimbje dhe duhet të bëjë një radiografi, nuk ka një lojtar 100% në formë, por është pyetja nëse ai mund të shtyjë veten dhe të luajë pa rrezik.

Klubi mendoi se një lojë mjaftonte dhe ne zgjodhëm ndeshjen e Guinesë, sepse e dyta kundër Etiopisë do të ishte e vështirë për të të udhëtonte në një fluturim të gjatë. Ai nuk mund të luante një lojë tjetër pas tre ditësh“, deklaroi ai.

Salah luajti në 51 ndeshje për Liverpoolin në të gjitha garat, duke startuar në 45 prej atyre ndeshjeve.

Ai gjithashtu bëri 15 paraqitje për Egjiptin, duke përfshirë fitoren 1-0 ndaj Guinesë më 5 qershor.

Shtatë nga ato ndeshje për Egjiptin erdhën në Kupën e Kombeve Afrikane, ku ai ndihmoi vendin e tij të arrinte në finale përpara se të mposhtej me penallti nga Senegali.

Ky është një total prej 66 ndeshjesh të luajtura në sezonin 2021-2022.