image "Le Parisien" zbulon prapaskenat e 'çmendura': Rinovimi i Kylian Mbappes, PSG-së i kushtoi mbi 630 milionë euro
[wp-story id="814678"]

Futboll

“Le Parisien” zbulon prapaskenat e ‘çmendura’: Rinovimi i Kylian Mbappes, PSG-së i kushtoi mbi 630 milionë euro

news image

Paris Saint-German bëri “çmendurinë” gjatë afatit kalimtar veror për rinovimin e kontratës trevjeçare të Kylian Mbappe, që kushtoi hiq më pak se 630 milionë euro bruto. Që është kontrata më e shtrenjtë e nënshkruar nga ndonjë futbollist në histori.

Presidenti i PSG-së, Nasser Al-Khelaifi gjithmonë ka përsëritur se Mbappe nuk do të largohet nga “Parku i Princave”. Ishte më shumë se prioritet, ku ndërhyri edhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron.

Nga ana e tij, 23-vjeçari i mrekullueshëm përsëriste vazhdimisht se zgjedhja e tij nuk do të ishte vetëm financiare, por do të luhej edhe projekt kundër projektit. Dhe ajo që ka ndodhur javët e fundit, mesazhet e dërguara nga lojtari dhe klani i tij, daljet e tij për të nxjerrë në pah dallimin mes premtimeve të bëra, në fushë dhe realitetit, për më tepër, konfirmojnë se paratë nuk bëjnë gjithçka. Dhe në këtë rast jo lumturi me çdo kusht.

Negociatat mes PSG-së dhe agjentëve të Mbappe dërguan të një kontratë e pabesueshme, më e madhja e nënshkruar në historinë e sportit.

Pas disa javëve të gjatë me negociata, u arrit marrëveshja mes 20 dhe 21 majit, derisa tani “Le Parisien” ka zbuluar disa prapaskena interesante.

72 milionë euro bruto në vit

Sipas burimeve të mediumit francez, kontrata është dyvjeçare me opsion për një tjetër, të cilën mund ta aktivizojë vetëm futbollisti, jo klubi. Kësisoj, ai mund të largohet si agjent i lirë në vitin 2024.

Kështu, PSG do të detyrohet që të rinis negociatat me francezin sërish në verën e ardhshme, disa muaj pasi dolën lajmet që Mbappe kërkon të largohet pasi klubi nuk i ka mbajtur premtimet.

Sidoqoftë, në kontratën e tij, pavarësisht a fiton Ligën e Kampionëve me Parisin ose Topin e Artë, asgjë nuk do të ndryshojë vlerat e larta që do t’i fitojë.

Kontrata e Kylian Mbappes dhe PSG-së ishte ndërtuar në tre gjëra kryesore: Paga dhe dy forma të bonuseve. T’ia nisim me pagën. Është kontratë trevjeçare me 72 milionë euro për vit, ose 6 milionë euro bruto për muaj. Përafërsisht tre herë më shumë sesa fitoi sezonin e kaluar.

Një montazh rreth dy lloje bonusesh

Fillimisht është bonusi i parë, ai i nënshkrimit. Kjo nënkupton se 180 milionë euro bruto do t’i paguhen në tre rata. Ultimatumi është i vendosur në secilin korrik. Kylian Mbappe është garantuar që do të fitojë 60 milionë euro pavarësisht nëse i qëndron ose jo kontratës deri në fund. Nëse pagesa shpërndahet, shuma është fikse.

Mirëpo, kjo nuk është çështja me pjesën e fundit të kontratës. Ky ishte bonus besnikërie një metodë shumë e fundit e shpërblimit me një emër të rremë ndjellës.

Kishte këtë model gjatë zgjatjes së Neymar në Barcelonë në 2016, përpara se ai të bashkohej me Parisin në 2017. E njëjta gjë për Leo Messin kur nënshkroi kontratën e tij të fundit me Barcelonën (në 2017 për një periudhë 4-vjeçare). . Është një mënyrë për të synuar pagat ndryshe, për të shmangur fryrjen e tepërt të tyre. Një montazh i imagjinuar nga klubet, i cili gjithashtu mund të bëjë të mundur që të mbeten në thonjtë e Fair Play-it financiar të UEFA-s.

Për Messin, bonusi i Barcelonës ishte deri te 78 milionë euro. Për Mbappen është i shkallëzueshem. Duke u paguar në fundin e çdo sezonit është aty. Fillimisht, ai do të përfitojë 70 milionë euro bruto. Për herë të dytë, pra në shtatorin e vitit 2023, do të fitojë 80 milionë euro dhe nëse e aktivizon klauzolën e rinovimit, pra në shtatorin e vitit 2024, PSG do ta paguajë 90 milionë euro.

Shumat e paraqitura në kontratë janë bruto. Për të marrë një ide se çfarë fiton në të vërtetë kampioni i botës, është e nevojshme të hiqen kontributet sociale dhe të pagave dhe taksat mbi të ardhurat. Atij i kanë mbetur 45 për qind e shumave bruto. Vini re edhe për taksat, se Messi dhe Mbappe nuk i nënshtrohen të njëjtit regjim tatimor. I mërguar, argjentinasi paguan më pak.

Një e katërta e buxhetit të klubit

Duhet theksuar gjithashtu se bëhet fjalë për pagat dhe shpërblimet e Kylian Mbappe. Dhe jo nga të ardhurat e saj, për të cilat është e nevojshme të shtohen kontratat e sponsorizimit (Nike, Hublot, EA Sport, Dior, Oakley…). Shumat janë marramendëse. Ata thonë rëndësinë dhe vendin që PSG i ka dhënë dhe dëshiron t’i japë Kylian Mbappe në projektin e saj. Nëse lojtari shkon deri në fund të kontratës së tij (pra 3 vjet), ai do të arrijë në më shumë se 630 milionë euro bruto (rreth 282 milionë neto).

E reduktuar në vit (210 milionë euro), kjo përfaqëson një të katërtën e buxhetit të klubit. Kjo është kontrata më e madhe e nënshkruar ndonjëherë nga një sportist, të gjitha disiplinat së bashku. Nëse KMB qëndron vetëm dy vjet, PSG do ta ketë paguar rreth 480 milionë euro. Dhe 325 milionë nëse ai largohej këtë verë.

Hipoteza ekziston. Madje ajo ka rikthyer trupin e saj ditët e fundit siç zbulohet në rubrikat tona më 12 tetor. Një kujtim se miliona euro nuk janë gjithçka. Dhe se edhe sikur të firmoste kontratën e shekullit me Parisin, që edhe nëse këto shuma mund të ftojnë më shumë se një klub evropian (madje edhe shumë të mëdhenj), nuk është e pamundur që kampioni i botës të kërkojë lumturinë e tij larg “Parkut e Princave”.

Dhe larg një klubi me të cilin ai gjithmonë ka thënë se është shumë i lidhur, por që, megjithëse mjetet e tij të mëdha, mund të mos ketë sukses ta mbajë atë./Nacionale/

/GazetaSinjaliSport/