image Largimi nga Barca: Messi refuzohet nga nominimet e çmimit të lojtarit më të mirë për herë të parë në 13 vite

Futboll

Largimi nga Barca: Messi refuzohet nga nominimet e çmimit të lojtarit më të mirë për herë të parë në 13 vite

news image

Ylli i Paris Saint-Germain, Lionel Messi është refuzuar nga Ligue 1 pasi u shpallën të nominuarit për Lojtarin e Sezonit.

Shoku i skuadrës së Messit, Kylian Mbappe do të shpresojë të fitojë çmimin për herë të tretë radhazi dhe francezi do të përballet me sulmuesin e Monacos Wissam Ben Yedder, mesfushorin e Marseille, Dimitri Payet, yllin brazilian të Lyonit, Lucas Paqueta dhe Martin Terrier nga Rennes.

Nuk është befasi që superylli argjentinas është lënë jashtë për shkak të sezonit të tij debutues në kryeqytetin francez.

Gjatë qëndrimit të tij legjendar në Barcelonë, ishte e padëgjuar që Messi të mos ishte në garë për një çmim të madh individual, pasi ai ishte në listën e ngushtë për një çmim të vendit çdo vit që nga viti 2009.

Që kur çmimet e LaLiga u krijuan gjatë kampanjës 2008-09, 34-vjeçari u votua si “Lojtari më i mirë” në nëntë nga 13 sezonet.

Ai u votua gjithashtu si ‘sulmuesi më i mirë’ i ligës në 11 raste, vetëm i mundur nga Cristiano Ronaldo në 2013-14 dhe Karim Benzema në 2019-20.

Ronaldo dhe Benzema gjithashtu morën çmimet ‘Lojtari më i mirë’ në ato vite, megjithëse Messi ende ishte në listën e ngushtë, duke përfunduar i treti në 2014 dhe i dyti në 2020.

Në Barcelonë, Messi fitoi dhjetë tituj të La Ligës, katër Liga të Kampionëve dhe shtatë Topi të Artë.

Pas transferimit në Paris në fund të kontratës së tij me gjigantët katalanas, shumë kishin pritur që ai të dominonte Ligue 1.

Megjithatë, kjo ka qenë larg nga rasti pasi ai ka shënuar vetëm katër gola në 23 paraqitje në Ligue 1.

Ky është numri më i vogël i golave ​​të ligës që ai ka shënuar në një sezon që nga 2004-05 kur ai hyri për herë të parë në ekipin e Barcelonës.

Messi doli pak më mirë në Ligën e Kampionëve, duke shënuar pesë gola në shtatë paraqitje.

Megjithatë, PSG u përjashtua nga turneu falë kolapsit të tyre në pjesën e dytë ndaj Real Madridit në një humbje të përgjithshme 3-2.

/GazetaSinjaliSport/