image Kurti njofton për takimet në Greqi: Fola për sulmin terrorist dhe pengimin e zbatimit të planit të tyre

Politikë

Kurti njofton për takimet në Greqi: Fola për sulmin terrorist dhe pengimin e zbatimit të planit të tyre

news image

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është në Greqi, ku ka zhvilluar disa takime për të cilat ka njoftuar në platformën X.

Ai është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme, , Giorgos Gerapetritis, me të cilin ka folur për rrugën e Kosovës drejt anëtarësimin në institucionet euro-atlantike.

”Kënaqura duke biseduar sot me ministrin e Jashtëm grek, Giorgos Gerapetritis. Diskutova përkushtimin tonë për dialog, sigurinë dhe normalizimin e marrëdhënieve, rrugën e Kosovës drejt anëtarësimit në institucionet euroatlantike, si dhe rritjen e bashkëpunimit tonë dypalësh ekonomik dhe tregtar”, ka shkruar Kurti.

Kreu i ekzekutivit është takuar edhe me ministrin e mbrojtjes të Greqisë, ku ka folur dhe për zhvillimet në veri.

”E gëzuam takimin Ministri i Mbrojtjes së Greqisë Nikos Dendias Unë fola për sulmin terrorist dhe se si trupat paraushtarake u penguan të zbatonin planin e tyre të një konflikti më të madh. Ne diskutuam gjithashtu bashkëpunimin me KFOR-in për patrullimin e kufirit verior”, ka thënë Kurti.

Kurti ka zhvilluar takim edhe me ekonomistin, Joseph Stiiglitz, që  ka fituar çmimin nobel.

”Është gjithmonë një nder të kesh mundësinë të ulesh me @JosephESTiglit ekonomisti i njohur fitues i çmimit Nobel. Diskutuam ecurinë e Kosovës si dhe ngjarje të ndryshme gjeopolitike në mbarë botën dhe ndikimet e tyre të pritshme. Është një privilegj të jesh në një shoqëri kaq të nderuar”, ka thënë Kurti.

Po ashtu Kurti është takuar edhe me presidedin e Lëvizjes Demokratike Socialiste

”Më e shkëlqyeshme me GPapandreou në margjinat e Tryezës së Rrumbullakët të Qeverisë Economist. Diskutuan ngjarjet e fundit në veri dhe sigurinë e përgjithshme rajonale. Gjithashtu foli për progresin e Kosovë, @coe-në e tij oferta për anëtarësim dhe bashkëpunimi ynë si parti simotra. E uroi atë për suksesin e partisë së tij në zgjedhjet lokale” ka shkruar Kurti. 

/GazetaSinjali/