image Kurti: Në Zvicër më thanë se jemi fqinjë në nivel shoqëror dhe njerëzor

Politikë

Kurti: Në Zvicër më thanë se jemi fqinjë në nivel shoqëror dhe njerëzor

news image

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai sot është pritur në takim nga presidenti Alain Berset.

Kurit në profilin e tij në platformën „X“, ka njoftuar për diskutimet që kanë zhvilluar me kreun e shtetit zviceran.

Ai ka ndarë edhe një frazë që i është thënë nga Berset, se Zvicra dhe Kosova janë “shtete fqinje”, jo gjeografikisht por në aspektin social e njerëzor.

“Ne diskutuam mbështetjen për zhvillimin tonë ekonomik, qëndrueshmërinë, paqeruajtjen ushtarake dhe tregtinë e ardhshme. Siç tha Presidenti Berset, “Ne jemi fqinjë, jo gjeografikisht, por në një nivel shoqëror dhe njerëzor”, shkruar Kurti.

/GazetaSinjali/