image Kurti i kërkon që BE-së ta dënojë Serbinë pasi Lista Serbe refuzoi të marrë pjesë në zgjedhjet e prillit
[wp-story id="814678"]

Politikë

Kurti i kërkon që BE-së ta dënojë Serbinë pasi Lista Serbe refuzoi të marrë pjesë në zgjedhjet e prillit

news image

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka kërkuar nga BE që të dënojnë shtetin serb pasi Lista Serbe shkeli marrëveshjen.

Përmes një statusi në Twitter, kreu i ekzekutivit ka theksuar se Lista Serbe refuzoi të marrë pjesë të zgjedhjet lokale në 4 komunat veriore, e cila është një shenjë e kontrollit të Beogradit mbi partinë.

Postimi i plotë:

Lista Serbe refuzoi të marrë pjesë në zgjedhjet lokale në 4 komunat veriore të 🇽🇰 këtë prill. Kjo është një shenjë e qartë e kontrollit të Beogradit mbi partinë dhe ndërhyrjes së vazhdueshme në punët e brendshme të 🇽🇰. BE-ja duhet të dënojë këtë shkelje të shpejtë të Marrëveshjes Themelore.

/GazetaSinjali/