image Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë dënon vrasjen e policit në Veri: Dialogu, rruga e vetme

Politikë

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë dënon vrasjen e policit në Veri: Dialogu, rruga e vetme

news image

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë Lindita Nikolla, ka dënuar vrasjen e oficerit të Policisë së Kosovës nga grupet e armatosura serbe, teksa shtoi se urdhëruesit e këtij krimi duhet të mbajnë përgjegjësi dhe kriminelët duhet të dërgohen para drejtësisë.

Nikolla shtoi se ky sulm jepë shenja se zhvillimet mund të përkeqësohen, teksa tha se dialogu mbetet e vetmja rrugë.

“Dënoj me forcë sulmin e sotëm në afërsi të Banjskës në Veriun e Kosovës, si pasojë e të cilit një oficer i Policisë së Kosovës u vra dhe një tjetër u plagos. Urdhëruesit e këtij krimi duhet të mbajnë përgjegjësi dhe kriminelët duhet të dërgohen para drejtësisë.

I shpreh ngushëllimet dhe ndaj dhimbjen me familjen e oficerit të vrarë në krye të detyrës.

Ky akt brutal kriminal ndaj efektivëve të Policisë së Kosovës dhe pasojat e tij tragjike janë shenja se zhvillimet mund të përkeqësohen nëse nuk ndërhyhet nga komuniteti evroatlantik dhe KFOR për ndalimin e përshkallëzimit të situatës.

Dialogu midis Kosovës dhe Serbisë, sipas rekomandimeve të ShBA dhe BE, mbetet rruga e vetme për normalizimin e marrëdhënieve dypalëshe. Nga ana tjetër, normalizimi i marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë është kusht i domosdoshëm për sigurinë dhe paqen në rajon.”, shkroi ajo.

/GazetaSinjali/