image Kryeministri sllovak: Rrezikojmë të pushtohemi, Ukraina dhe Ballkani Perëndimor të anëtarësohen në BE - Sinjali

Kryeministri sllovak: Rrezikojmë të pushtohemi, Ukraina dhe Ballkani Perëndimor të anëtarësohen në BE

news image

Kryeministri sllovak lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër për të ardhmen e vendit të tij nëse Rusia pushton Ukrainën, gjatë një paneli në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

Nëse Ukraina dështon, Sllovakia është e radhës. Ata (Ukraina) duhet të fitojnë”, u tha Eduard Heger liderëve të tjerë të BE-së dhe biznesit, shkruan CNN.

Heger vazhdoi të kritikonte anëtarët e Bashkimit Europian se mbështeten shumë në energjinë ruse. Ai u bëri thirrje udhëheqësve që të “ndalojnë kompromentimin” e parimeve të tyre kur kanë të bëjnë me Rusinë.

“Ne në thelb i këmbyem vlerat tona me gaz dhe naftë të lirë për një kohë të gjatë”, tha ai. “Kompromisi me Putinin shkaktoi një luftë në Ukrainë. Një luftë agresive, njerëzit po vdesin.”

Ukrainasit “po derdhin gjakun e tyre për vlerat tona, kështu që ne nuk duhet ta bëjmë,” tha Heger.

Heger i kërkoi bllokut të punonte me Ukrainën dhe Ballkanin Perëndimor për të nxjerrë “rregulla të standardizuara në mënyrë që ata të mund të anëtarësohen në BE”.

Ukraina, vitet e fundit, ka thelluar lidhjet e saj ekonomike dhe politike me BE-në dhe Kyivi ka shprehur dëshirën për t’u anëtarësuar. Kombet në Ballkanin Perëndimor kanë kërkuar gjithashtu anëtarësim për disa vite.

Anëtarësimi në bllok zakonisht zgjat disa vite, pasi vendet duhet të plotësojnë kritere strikte për anëtarësim përpara se të angazhohen në negociata.

Megjithatë, disa liderë aktualë të BE-së e kanë kundërshtuar idenë se anëtarësimi i saj mund të përshpejtohet për shkak të pushtimit.

“Nuk ka gjë të tillë si një ndjekje e shpejtë e pranimit, një gjë e tillë nuk ekziston”, tha kryeministri holandez Mark Rutte në mars.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin