image Kryeministri norvegjez bisedon me Putinin: Jepni fund urgjentisht luftës në Ukrainë

Botë

Kryeministri norvegjez bisedon me Putinin: Jepni fund urgjentisht luftës në Ukrainë

news image

Kryeministri norvegjez Jonas Gahr Stoere thotë se i ka kërkuar presidentit rus Vladimir Putin që urgjentisht të tërheqë trupat e tij nga Ukraina dhe të lejojë korridorin humanitar.

Të dy homologët patën një bisedë një orë më parë, sipas një deklarate të qeverisë norvegjeze të cituar nga agjencia e lajmeve Reuters.

Pas thirrjes, Stoere tha se ai kishte “pritshmëri shumë të kufizuara”, por shtoi se “asgjë nuk duhet të lihet pa u provuar në situatën në të cilën jemi tani”.

Norvegjia ndan një kufi me Rusinë në veriun e largët dhe është anëtare e aleancës ushtarake të NATO-s.

/GazetaSinjali/