image Kosova në vazon e dytë për shortin e Ligës C në Ligën e Kombeve

Futboll

Kosova në vazon e dytë për shortin e Ligës C në Ligën e Kombeve

news image

Kombëtarja e Kosovës do t’i mësojë kundërshtarët në Ligën e Kombeve në shkurt të vitit 2024 në Paris të Francës.

Dardanët janë shortuar në vazon e dytë në Ligën C, së bashku me Azerbajxhanin, Bullgarinë dhe Ishujt Faroe.

Ndërkohë në vazon e parë të kësaj lige, janë; Rumania, Suedia, Armenia dhe Luksemburgu.

Në vazon e tretë është Maqedonia e Veriut, Sllovakia, Irlanda e Veriut dhe Qipro.

Ndërsa në të katërtën është Bjellorusia, Lituania-Gjibraltari, Estonia dhe Letonia.

Vazot e Ligës C

Vazo 1: Rumania, Suedia, Armenia, Luksemburgu.

Vazo 2: Azerbajxhan, Kosovë, Bullgari, Ishujt Faroe.

Vazo 3: Maqedonia e Veriut, Sllovakia, Irlanda e Veriut, Qipro.

Vazo 4: Bjellorusi, Lituani/Gjibraltar, Estoni, Letoni.

Ndeshjet do të zhvillohen në shtator, tetor dhe nëntor të vitit të ardhshëm.

Përndryshe, Liga e Kombeve do të jetë përcaktuese për katër kombëtaret e fundit që do të kualifikohen në Kupën e Botës, e që do të mbahet në tri vende –  SHBA, Meksikë dhe Kanada.

Gjithashtu për herë të parë në një turne të Kampionatit Botëror do të marrin pjesë 48 kombëtare, pasi më parë ishin 32.

Orari i ndeshjeve

Ndeshja 1: 5-7 shtator 2024.

Ndeshja 2: 8-10 shtator 2024.

Ndeshja 3: 10-12 tetor 2024.

Ndeshja 4: 13-15 tetor 2024.

Ndeshja 5: 14-16 nëntor 2024.

Ndeshja 6: 17-19 nëntor 2024.

Playoff-et: 17-25 mars 2025.

Final Four: 2-10 qershor 2025. 

/GazetaSinjaliSport/