image Koronavirusi infekton ushtrinë në Rusi, ja sa ka shkuar numri i të prekurve - Sinjali

Koronavirusi infekton ushtrinë në Rusi, ja sa ka shkuar numri i të prekurve

news image

Ushtria ruse raportoi 2,090 raste me Covid-19 mes personelit të saj dhe punonjësve civilë, sipas ministrisë së mbrojtjes së vendit.

Nga marsi deri në 26 prill, 874 ushtarakë janë testuar dhe kanë dalë pozitivë, tha të dielën e 26 prillit Ministria e Mbrojtjes, duke shtuar se shumica e tyre ose ishin të izoluar në shtëpi ose në spitalet ushtarake.

971 raste të tjera u konfirmuan në akademitë ushtarake dhe shkollat në të gjithë vendin, dhe 245 civilë të punësuar nga ministria e mbrojtjes kanë rezultuar gjithashtu pozitivë. Shumica e pacientëve nuk shfaqën simptoma, thuhet në deklaratë.

Gjatë javëve të kaluara, raportet kishin dalë në disa media të pavarura në vend, për shpërthimin e koronavirusit në akademitë ushtarake, përfshirë trupat që morën pjesë në provat në Moskë për paradën e Ditës së Fitores 9 maj, shkruan CNN.

Javën e kaluar, kreu i Akademisë Prestigjioze Mjekësore Ushtarake Kirov në Moskë u pushua nga puna për mos zbatimin e masave adekuate të koronavirusit.

Ministria e mbrojtjes nuk bëri të ditur numrin e saktë të çështjeve në akademi, duke thënë se rastet u gjetën në studentë të huaj, si dhe 55 raste në studentë të fakulteteve të tjera.

Disa mijëra ushtarakë janë gjithashtu në karantinë, pasi morën pjesë në provat paradën e Ditës së Fitores në Moskë në 6 prill.

Parada masive që shënon fundin e Luftës së Dytë Botërore në Evropë, e cila zakonisht ka rreth 13,000 trupa që marshojnë në Sheshin e Kuq, është shtyrë nga presidenti i vendit Vladimir Putin.

Deri më tani në Rusi janë shënuar 794 viktima nga Covid-19 dhe janë regjistruar 87,147 të infektuar sipas Worldometers. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: