image Konsumoni këto produkte nëse vuani nga kolesteroli

Këshilla/ Konsumoni këto produkte nëse vuani nga kolesteroli

news image

Kolesteroli i lartë është problem shqetësues dhe serioz, ndaj duhet të jeni të kujdesshëm.

Një rol mjaft të rëndësishëm kanë edhe ushqimet që konsumoni.

Nëse keni kolesterol të lartë atëherë ju duhet t’i konsumoni këto produkte.

Ja cilat janë këto katër produkte:

Avokado

Avokadot rekomandohen për pacientët që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut. Kjo pasi janë një burim shumë i mirë vitaminash dhe antioksidantësh të rëndësishëm.

Domatet

Domatet janë të pasura me vitaminë A, B, K dh C, të cilat ndikojnë drejtpërdrejtë te shëndeti i syve dhe zemrës. Ato janë të pasura me kalium, prandaj ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq dhe në shëndetin e zemrës.

Mollët

Vlerat e mollëve për organizmin fillojnë që nga lëkura e mirë, tretja e deri te zemra dhe balancimi i niveleve të kolesterolit.

Agrumet

Të gjithë frutat që futen te agrumet duke përfshirë edhe limonin e qitron, janë të mrekullueshme për shëndetin e zemrës.