image Kolona në Jarinjë, autobusët me serbë nga Graçanica mbërritën në Merdar

Siguri

Kolona në Jarinjë, autobusët me serbë nga Graçanica mbërritën në Merdar

news image

Në pikëkalimin kufitar mes Kosovës dhe Serbisë në Jarinjë ka pasur një vonesë rreth orës 09:00 për shkak të numrit të madh të autobusëve të organizuar nga pushteti lokal për serbët e Kosovës që votojnë në Serbi.

Sipas KosovaPress, kolona kilometërshe e automjeteve është tejkaluar rreth orës 10:00.

Pranë pikëkalimit në Jarinjë, anëtarët e rinj të iniciativës qytetare, Serbski opstanak nga veriu i Mitrovicës bënë një performancë të modeluar sipas reklamës parazgjedhore të presidentit Aleksandar Vuçiq, ku shfaqën një pankartë të improvizuar semafori që shkruante 10:00.

Ndërkohë, u raportua se 8 autobusë me votues serbë të nisur nga Graçanica kanë mbërritur në Merdar, ku policia kryen kontrollin dhe regjistrimin e rregullt të udhëtarëve.

/GazetaSinjali/