image "Kinder Suprise” tërheq miliona çokollata nga tregu, përmbajnë këtë bakter të rrezikshëm - Sinjali

“Kinder Suprise” tërheq miliona çokollata nga tregu, përmbajnë këtë bakter të rrezikshëm

news image

Kompania “Ferrero” ka tërhequr nga tregu miliona pako të çokollatave të preferuara të fëmijëve “Kinder Surprise”.

Kjo për shkak që janë shënuar 63 raste të bakterit salmonel në Mbretërinë e Bashkuar.

Raportohet se bakteri i ka prekur kryesisht fëmijët e vegjël.

Agjencia e Standardeve të Ushqimit (FSA) tha se të gjitha vezët e prekura ishin prodhuar në të njëjtën fabrikë në Belgjikë, raporton BBC.

Ai këshilloi njerëzit që të mos hanë 20 g ose vezë me tre pako me datat më të mira para midis 11 korrikut dhe 7 tetorit 2022.

Prodhuesi i çokollatës Ferrero tha se asnjë nga produktet e tij Kinder të lëshuara në shitje nuk kishte rezultuar pozitiv me salmonelë.

Ne i marrim çështjet e sigurisë ushqimore jashtëzakonisht seriozisht dhe sinqerisht kërkojmë falje për këtë çështje”, tha firma.

Nuk është raportuar asnjë vdekje, por shumica e 63 rasteve të salmonelës deri më tani janë në mesin e fëmijëve të moshës pesë vjeç e lart.

Më shumë raste raportohet se janë regjistruar në Evropë, duke përfshirë Irlandën, Francën, Gjermaninë, Suedinë dhe Holandën.

Agjencia tha në një alarm se hetimet nga organet e shëndetit publik “gjetën një lidhje midis rasteve të raportuara të helmimit nga salmonela në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe një produkti specifik të prodhuar nga kompania Ferrero”.

“Ne e dimë se këto produkte të veçanta janë të njohura me fëmijët e vegjël, veçanërisht me afrimin e Pashkëve, kështu që ne do t’i nxisim prindërit dhe kujdestarët e fëmijëve të kontrollojnë nëse ndonjë produkt tashmë në shtëpinë e tyre është prekur nga kjo tërheqje”, tha Tina Potter, drejtuese e incidenteve.

Ajo tha se simptomat mund të jenë më të rënda, veçanërisht te fëmijët e vegjël dhe ata me sistem imunitar të dobësuar dhe kushdo që ka shqetësime duhet të kontaktojë mjekun e tyre të përgjithshëm.

Salmonela mund të përhapet nga personi në person, kështu që Dr Larkin këshilloi këdo me simptoma që të lajë duart tërësisht dhe të shmangë trajtimin e ushqimit të njerëzve të tjerë.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin