image Kimmich: Mane nuk mund të shënojë 50 gola sikur Lewandowski
[wp-story id="814678"]

Futboll

Kimmich: Mane nuk mund të shënojë 50 gola sikur Lewandowski

news image

Joshua Kimmich ka paralajmëruar se Sadio Mane nuk mund të shihet si zëvendësues i drejtpërdrejtë i Robert Lewandowski në Bayern Munich.

Kampionët gjermanë panë sulmuesin e yllit Lewandowski të largohej për në Barcelonë këtë verë, ndërsa Mane u transferua nga Liverpooli për të forcuar sulmin e tyre.

Mane shënoi 120 gola në gjashtë sezonet e tij në Liverpool, por sezoni i tij më i mirë ishte ai kur shënoi 22 herë në Premier League në 2020-21.

Por Kimmich pranon se ndërkombëtari senegalez nuk pritet të shënojë 50 gola në sezon, siç bëri Lewandowski sezonin e kaluar.

“Pa Lewyn ne humbasim shumë gola, ne duhet ta zëvendësojmë atë kolektivisht. Sadio është sigurisht një lojtar i madh, por nuk mendoj se ai shënon 40 apo 50 gola, ai sjell cilësi të tjera,” tha ylli i Bayernit.

“Unë mendoj se ai është i uritur, se ai dëshiron të shkojë përpara dhe të fitojë tituj. Ai po bën mjaft mirë. Në fillim ai ishte relativisht i qetë, por ai është një djalë i hapur, i qetë. Ai gjithmonë ka diçka për të thënë. Unë mendoj se ai do të përshtatet mirë“, ka deklaruar Kimmich.

/GazetaSinjaliSport/