image Kim Jong-Un mbërrin në Rusi për bisedime mbi marrëveshjen e pritshme të armëve me Putinin

Botë

Kim Jong-Un mbërrin në Rusi për bisedime mbi marrëveshjen e pritshme të armëve me Putinin

news image

Kim Jong-un ka mbërritur në Rusi për një samit të rrallë me presidentin Vladimir Putin për të diskutuar një marrëveshje të mundshme për furnizimin me armë të Koresë së Veriut për luftën në Ukrainë.

Treni i blinduar i Kim mbërriti në stacionin Khasan, porta kryesore hekurudhore në Lindjen e Largët të Rusisë nga Koreja e Veriut, njoftoi të martën agjencia japoneze e lajmeve Kyodo, duke cituar një burim zyrtar rus të paidentifikuar.

Takimi pritet të mbahet pasditen e së martës në margjinat e Forumit Ekonomik Lindor në qytetin port rus të Vladivostok, ku Putin tashmë ka mbërritur.

Udhëtimi i Kim në Rusi dhe takimi me Putinin do të jetë një vizitë në shkallë të plotë për të forcuar lidhjet, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një video të postuar në internet.

Takimi vjen mes shqetësimeve në perëndim se Pheniani planifikon t’i ofrojë armë Moskës për të zëvendësuar rezervat që janë varfëruar shumë gjatë 18 muajve të luftimeve në Ukrainë.

Të martën, Peskov hodhi poshtë paralajmërimet e SHBA për çdo marrëveshje armësh, me agjencitë ruse të lajmeve që e cituan atë të thoshte: “Siç e dini, ndërsa zbatojmë marrëdhëniet tona me fqinjët tanë, përfshirë Korenë e Veriut, interesat e dy vendeve tona janë të rëndësishme për ne, dhe jo paralajmërime nga Uashingtoni.

“Janë interesat e dy vendeve tona në të cilat do të fokusohemi.”

/GazetaSinjali/