image Kili apelon vendimin e FIFA-s në përpjekje për të përjashtuar Ekuadorin nga Kupa e Botës
[wp-story id="814678"]

Futboll

Kili apelon vendimin e FIFA-s në përpjekje për të përjashtuar Ekuadorin nga Kupa e Botës

news image

Federata Kiliane po apelon vendimin e FIFA-s për lejimin e Ekuadorit për të marrë pjesë në Kupën e Botës, pasi ankesa fillestare e Kilit se Ekuador kishte futur një lojtar të papërshtatshëm në një ndeshje kualifikuese u përjashtua.

Më 10 qershor, FIFA vendosi që Ekuadori mund të luante në Katar pasi federata e Kilit, ANPF, tha se kishte prova se Byron Castillo i Ekuadorit nuk kishte lindur në qytetin ekuadorian të General Villamil Playas në 1998, siç thuhet në dokumentet e tij zyrtare.

Por Kili vazhdon të pretendojë se Castillo ka lindur në Tumaco, Kolumbi, në vitin 1995 dhe ka përdorur dokumente të falsifikuara pasi mbrojtësi i krahut luajti në tetë nga 18 ndeshjet kualifikuese të Ekuadorit.

Jorge Yunge, sekretari i përgjithshëm i Federatës Kiliane të Futbollit, tha në një deklaratë: “Ne jemi plotësisht të sigurt për përfundimet e hetimeve tona.

Është absolutisht e qartë se lojtari përdor një dokument të falsifikuar të Ekuadorit. Ajo që është në lojë këtu nuk është vetëm një vend në Kupën e Botës 2022, por i gjithë parimi i lojës së ndershme.”

Kili përfundoi i shtati në kualifikim me 19 pikë, duke humbur një shans për të shkuar në Katar në nëntor.

Peruja përfundoi në vendin e pestë për vendin e fundit të mundshëm në Katar, por humbi finalen pasi humbi në play-off nga Australia.

Ndërkohë Ekuadori përfundoi i katërti për pozicionin përfundimtar të kualifikimit automatik.

Brazili, Argjentina dhe Uruguai siguruan tre vendet e tjera kualifikuese.

/GazetaSinjaliSport/