image Kërcënimet ruse, Finlanda dhe Suedia në maj pritet të aplikojnë për në NATO

Botë

Kërcënimet ruse, Finlanda dhe Suedia në maj pritet të aplikojnë për në NATO

news image

Finlanda dhe Suedia janë treguar të guximshme përballë kërcënimeve ruse, teksa po përgatiten të njoftojnë në të njëjtën kohë në maj se duan t’i bashkohen NATO-s.

BBC raporton se të dyja vendet janë ushtarakisht të paangazhuara, por pushtimi i Ukrainës nga Rusia ka nxitur mbështetjen në rritje për t’iu bashkuar aleancës mbrojtëse perëndimore.

Gazeta finlandeze Iltalehti thotë se beson se liderët e Finlandës dhe Suedisë planifikojnë të takohen në 16 maj dhe më pas të njoftojnë se do të aplikojnë për t’u bashkuar me NATO-n.

Ministri i Jashtëm finlandez Pekka Haavisto nuk pranoi të komentojë.

Tabloidi suedez Aftonbladet, duke cituar burimet, tha gjithashtu se besonte se të dy vendet do të bënin njoftime atë javë, në të njëjtën kohë.

Rusia ka paralajmëruar për një ngritje bërthamore në Baltik nëse Finlanda dhe Suedia i bashkohen NATO-s.  

/GazetaSinjali/