image Keni lëkurë të kombinuar, ja disa maska hidratuese për largimin e vajit dhe zonave të thata në fytyrë - Sinjali

Këshilla/ Keni lëkurë të kombinuar, ja disa maska hidratuese për largimin e vajit dhe zonave të thata në fytyrë

news image

Nëse keni lëkurë të kombinuar, atëherë ju keni një marrëdhënie të ndërlikuar me lëkurën tuaj. Disa zona të lëkurës ndjehen të thata, disa të tjera me vaj, kjo ju bën të acaroheni edhe më shumë.

Përdorni këto maska hidratuese për lëkurën tuaj në mënyrë që ta luftoni vajin e tepërt në lëkurë, transmeton Gazeta Sinjali.

Të bardhët e vezë dhe vaj ulliri

Derisa, e bardha e vezëve ndihmon në largimin e tepërt të vajit nga zona juaj T dhe shtrëngon poret, vaji i ullirit siguron hidratim të bollshëm në zonat e thata. Për ta bërë këtë maskë, përzieni një të bardhë veze me dy lugë vaj ulliri dhe aplikojeni në fytyrën e pastruar. Lani atë pasi të thahet dhe aplikoni një hidratues. Bëni këtë një herë në javë për lëkurë të shëndetshme.

Mjaltë dhe ujë limoni

Mjalti është një hidratues natyral dhe limoni është një përbërës i shkëlqyeshëm për të hequr qafe vajin e tepërt dhe për të shkëlqyer lëkurën. Kur kombinohet në një maskë për fytyrën, ndihmon në luftimin e vajit dhe lë lëkurën tuaj të hidratuar. Së pari pastroni fytyrën pastaj aplikoni maskën në mënyrë të barabartë në fytyrën tuaj dhe lëreni atë të qëndrojë për 15 minuta. Shpërlajeni me ujë të ftohtë dhe pastaj me hidratues. Këtë maskë për fytyrën mund ta aplikoni dy herë në javë.

 Luleshtrydhe dhe jogurt

Luleshtrydhet dhe jogurti punojnë për mrekulli për lëkurën e kombinuar. Luleshtrydhet janë një burim i pasur i vitaminës C ndërsa jogurti përmban acid laktik. Së bashku, ato ndihmojnë në shkëlqimin e fytyrës së shurdhër, luftimin e akneve dhe zvogëlimin e prodhimit të sebumit të tepërt në fytyrë. Merrni tre deri në katër luleshtrydhe dhe shtoni gjysmë gote jogurt të thjeshtë në të. Përzieni të dy përbërësit për të formuar një pastë të butë dhe aplikojeni atë në fytyrën tuaj. Lëreni të qëndrojë për rreth 20 minuta para se ta shpërlani./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin