image Keni dhimbje të tmerrshme dhëmbi? Kjo është zgjidhja e menjëhershme - Sinjali

Këshilla/ Keni dhimbje të tmerrshme dhëmbi? Kjo është zgjidhja e menjëhershme

news image

Dhimbja e dhëmbëve ndodh gjithmonë kur e prisni më pak. Ose jeni jashtë për darkë me një person të rëndësishëm ose jeni duke kaluar pushime të këndshme me familjen tuaj. Dhimbja e dhëmbit mund të prishë çdo argëtim të marrë së bashku, por gjëja e fundit që duhet të bëni është të prisni që ta ekzaminoni.

Nëse jeni duke përjetuar një dhimbje dhëmbi, duhet të shkoni të shihni dentistin tuaj sa më shpejt që të keni mundësi. Por ndonjëherë kjo nuk është e mundur kur është mesi i natës. Dentisti juaj është në gjumë në shtëpinë e tij.

Në artikullin e sotëm, ne do ndajmë me ju disa nga mënyrat natyrale më të mira për të hequr dhimbjen e dhëmbëve.

Për të ulur dhimbjen e dhëmbëve ju duhet të kontrolloni ënjtjen. Nëse zvogëloni ënjtjen, do të zvogëloni dhimbjen. Një nga mënyrat më efektive për të zvogëluar inflamacionin në afat të shkurtër është përdorimi i metodës 3-3-3. Me këtë strategji, ju merrni tre Advil (600 mg në total) tre herë në ditë, për tre ditë.

Mjetet natyrore që luftojnë kundër dhimbjes

Kripë deti

Kripa e detit keltik njihet për përfitimet e shumta shëndetësore të tilla si forcimin e imunitetit, përmirësimin e rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut, dhe lehtësimin e dhimbjeve të dhëmbëve.

Kripa e detit përmban veti antibakteriale që lehtësojnë simptomat e një dhimbjeje dhëmbi të shkaktuar nga infeksione të ndryshme.

Si ta përdorni:

Ju duhet një lugë gjelle me kripë deti.

E përzieni me një gotë me ujë të ngrohtë.

Aplikoni vaj karafili: Nëse nuk keni filluar të punoni me vajra esencialë, tani është koha e duhur për ta provuar. Vaj karafil mund të ndihmojë në qetësimin e dhimbjes dhe është po aq i fortë sa benzokaina. Përbërësi aktiv i tij është eugjenoli i cili shfaqet në natyrë por duhet të përdoret me kujdes. Duhet të përdoret me shumë kujdes, pasi derdhja e vajit të karafilit direkt në zonën e prekur munde të përkeqësojë simptomat dhe të irritojë gjuhën dhe mishrat.

Si të përdorni:

Hidhni 2 pika vaj karafili në një pambuk dhe vendoseni në zonën e prekur. E mbani derisa të vini re se dhimbja po fillon të lehtësohet.

Përdorni një Jastëk: Mbajtja e kokës tuaj të ngritur do të zvogëlojë ndjeshëm ënjtjen dhe dhimbjen. Kur shkoni për të fjetur, ngrini kokën me disa jastëk mbi njëri-tjetrin. Shtrihuni në atë mënyrë që koka të jetë në të njëjtin nivel me zemrën, gjë që ndryshon furnizimin e gjakut në kokën tuaj. Ngjitja e kokës do të ndihmojë në parandalimin e fryrjes dhe dhimbjes nga keqësimi.

Përdorni fasha të ftohta: Aplikimi i kompresave të ftohta do të ndalojë dhimbjet e mëdha të dhëmbëve.

Përdorni qepët

Qepët kanë veti të forta antimikrobiale dhe anti-inflamatore që mund të vrasin mikrobet në zgavrat e gojës, të parandalojnë përhapjen e tyre dhe të shmangin prishjen e dhëmbëve.

Ato gjithashtu mund të vrasin bakteret që shkaktojnë infeksione tek dhëmbët dhe mishrat dhe të ndalojnë gjakderdhjen, gjë që e bën atë një ilaç ideal shtëpiak për lehtësimin e dhimbjeve.

Si ta përdorim atë:

Pritini një copë të madhe qepe dhe e aplikoni atë në zonën e prekur, derisa të ndjeni se po i humbet shija e fortë. Përsëriteni këtë proces disa herë. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: