image Katër kombet e Mbretërisë së Bashkuar bien dakord për të lehtësuar kufizimet e COVID-19 për Krishtlindje - Sinjali

Katër kombet e Mbretërisë së Bashkuar bien dakord për të lehtësuar kufizimet e COVID-19 për Krishtlindje

news image

Të katër kombet e Mbretërisë së Bashkuar kanë rënë dakord të lehtësojnë kufizimet e COVID-19 për Krishtlindje, duke lejuar deri në tri familje të takohen në shtëpi për pesë ditë, raporton Reuters, transmeton Gazeta Sinjali.

Anglia, Skocia, Uellsi dhe Irlanda e Veriut kanë marrë qasje të ndryshme për trajtimin e pandemisë deri më tani, por udhëheqësit e këtyre kombeve vendosën një qasje të përbashkët sot për periudhën festive.

Tri familje do të lejohen të takohen në shtëpi, por jo në mikpritje ose ambiente argëtimi nga 23 dhjetor deri më 27 dhjetor sipas planeve.

“Njerëzit duan të jenë me të dashurit e tyre dhe ata pranë tyre pasi është festa më e rëndësishme e vitit,” tha ministri i lartë Michael Gove.

Një bllokim kombëtar në Angli do të përfundojë javën e ardhshme pas së cilës pjesë të ndryshme të vendit do të përballen me kufizime të ndryshme si pjesë e një sistemi nga Kryeministri Boris Johnson.

Një vendim pritet më vonë gjatë kësaj jave se cilat zona do të bien në kategori të ndryshme.

Mbretëria e Bashkuar ka një nga shifrat më të larta nga pandemia e koronavirusit, duke arritur 55,838 vdekje brenda 28 ditëve, sipas të dhënave qeveritare.

/Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin