image Italianët dalin në ballkone, duartrokasin dhe falenderojnë ekipet e ambulancës

Botë

Botë/ Italianët dalin në ballkone, duartrokasin dhe falenderojnë ekipet e ambulancës

news image

Qytetarët italianë kanë kanë dalur në ballkonet e shtëpive të tyre dhe nga aty po duartrokasin dhe falenderojnë ekipet e ambulancave.

Sipas të dhënave të Insitutit Suprem të Shëndetësisë Publike, në Itali 1 mijë e 423 mjekë e infermierë kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Mbi 2 mijë është numri i kolegëve që kanë qënë në kontakt me ta e janë të detyruar të izolohen në karantinë.

“Duartrokitjet janë për ta. Për ata që kujdesen për të sëmurët, kujdesuni për më të brishtët, të flini dhe të punoni nëpër spitale pa ditur më shumë për shtëpinë e tyre, pa parë të dashurit. Një rrugë e zbrazët, e cila mbushet me zhurmën e duartrokitjes dhe bëhet një përqafim i vetëm i madh. Një ambulancë që ndalet, faleminderit, që nxit sikur të thotë ‘ne do ta bëjmë së bashku do ta bëjmë atë’. Sa e bukur është kjo Itali. Ajo na bën krenarë. Dhe na lëviz. Rroftë Italia që i reziston”, ka qenë postimi i Partisë Demokratike në Itali.

https://www.facebook.com/partitodemocratico/videos/136460541109554/

Italia është qyteti më i prekur në Evropë nga pandemia e koronavirusit.

Deri tani në këtë shtet kanë vdekur 1 mijë e 266 persona, derisa janë infektuar 17 mijë e 660 të tjerë. /Gazeta Sinjali/