image Ish-sekretari amerikan: Nëse Trump do të ishte ende president, Putin nuk do ta kishte pushtuar Ukrainën

Botë

Ish-sekretari amerikan: Nëse Trump do të ishte ende president, Putin nuk do ta kishte pushtuar Ukrainën

news image

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, ka thënë se Vladimir Putin nuk do të kishte pushtuar Ukrainën nëse Donald Trump do të ishte ende president.

Në një intervistë me programin “Today” të BBC Radio 4 të shtunën në mëngjes, ish-figura e lartë nën Trump krahasoi ngritjen aktuale të tensioneve midis SHBA-së dhe Kinës me atë të SHBA-së dhe Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës.

“Ne e dimë se si t’i frenojmë kundërshtarët tanë. Sinqerisht, administrata Trump e bëri atë. Vladimir Putin nuk pushtoi Evropën apo Ukrainën në kohën tonë.

“Ky është një sulm i paprovokuar ndaj Evropës nga Vladimir Putin. Ai është i vetmi përgjegjës për këtë. Por këto gjëra nuk ndodhin në vakum. Kundërshtarët marrin vendime se kur, Vladimir Putin ka dashur gjithmonë Rusinë e madhe. Ai do të shkojë në varrin e tij duke dashur Rusinë e Madhe”, tha ai.

Ish-kreu i CIA-s po mendon të kandidojë për t’u bërë president i SHBA në zgjedhjet e ardhshme. Ai ishte sot në promovimin e librit të tij të ri, Asnjëherë mos jep një inç: Lufta për Amerikën që dua.

Ai shtoi: “Këtu janë disa fakte, Vladimir Putin mori një të pestën e Ukrainës nën Presidentin Obama në 2014. Për katër vjet ai nuk mori asnjë centimetër të Ukrainës, ai luftoi përgjatë Donbasit, por ai nuk pushtoi. Pastaj kur u larguam ai shkoi përsëri pas. Kjo është e padiskutueshme, këto janë deklarata faktike. Ju mund të argumentoni rastësi ose fat, por Vladimir Putin nuk ndryshoi. Synimet e tij nuk ndryshuan. Ajo që ndryshoi ishte perceptimi i tij për rrezikun, dhe është ndryshe me drejtues të ndryshëm.”

/GazetaSinjali/