image Ish-anëtari i komitetit i jep shpresa Italisë për pjesëmarrje në Botërorin e Katarit - Sinjali

Ish-anëtari i komitetit i jep shpresa Italisë për pjesëmarrje në Botërorin e Katarit

news image

Ish-anëtari i komitetit CONI, Franco Chimenti thotë se Italia ka ende një shans për të luajtur në Kupën e Botës nëse Ekuadori ndalohet.

Italia nuk arriti të kualifikohej në Kupën e Botës për herë të dytë radhazi, pasi humbi 1-0 kundër Maqedonisë së Veriut në gjysmëfinalen e play-off-it në mars.

Megjithatë, Franco Chimenti, presidenti aktual i Federatës së Golfit të Italisë dhe një ish-anëtar i komitetit CONI, sheh një shans konkret që Azzurri-t të luajnë në Katar në nëntor.

“Ka ende një shans për të parë Italinë në Kupën e Botës dhe është më konkrete se sa mendojnë njerëzit,” tha ai për GR Parlamento, cituar nga La Repubblica.

“Me sa duket, Ekuadori ka përdorur një lojtar që nuk u lejua të ishte në fushë dhe mund të dënohen për këtë.

“Nëse ndodh, një vend tjetër duhet t’i zëvendësojë dhe rregullat e FIFA-s thonë se vendi më i lartë në renditjen e FIFA-s duhet të tërhiqet, për momentin, është Italia”.

Javën e kaluar, FIFA njoftoi se po shqyrtonte zyrtarisht akuzat e bëra nga FA e Kilit se Ekuadori falsifikoi dokumentet e lojtarit Byron Castillo.

Castillo luajti tetë ndeshje gjatë kualifikimeve – duke përfshirë dy herë kundër Kilit, i cili nuk arriti të arrinte në Kupën e Botës, dhe Ekuadori mori katër pikë kundër “La Roja”.

Sipas La Repubblica, FIFA mund të marrë dy vendime të ndryshme. Ekuadori mund të humbasë pikët e fituara nga ndeshjet në të cilat u shfaq Castillo, duke lejuar Kilin të përfundojë më lart në grupin kualifikues.

Megjithatë, opsioni tjetër është përjashtimi i Ekuadorit dhe dhënia e kalimit për Kupën e Botës në një vend tjetër. Në këtë rast, Azzurri-t do të kishin një shans, duke qenë skuadra më e lartë në renditjen e FIFA-s për momentin.

Duhet të theksohet se Presidenti i FIFA-s Infantino hodhi poshtë raportet se Italia mund të tërhiqet për Kupën e Botës 2022. “Ju lutem, jini serioz”, u tha ai gazetarëve në vizitën e tij të fundit në Firence.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: