image "Italianët respektojnë rregullat", Italia ua paguan faturën katër turistëve që ikën nga restoranti në Shqipëri

Shqipëri

“Italianët respektojnë rregullat”, Italia ua paguan faturën katër turistëve që ikën nga restoranti në Shqipëri

news image

Para disa ditësh, disa turistë italianë u bën viral në rrjete sociale pasi ikën nga një restorant në Shqipëri pa paguar faturën e tyre, ndërsa një akt unik diplomacie na vie nga Qeveria italiane, e cila ka njoftuar se ka shlyer faturën e restorantit të katër turistëve.

Darka e tyre në qytetin e Beratit bëri bujë në të dyja shtetet, teksa lajmet nxitën kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, ta ngrehte çështjen me homologen italiane, Giorgia Meloni, kur ajo vizitoi vendin, shkroi BBC. 

Ajo u përgjigj duke i thënë ambasadorit të saj “shko paguaje faturën për këta idiotë”, i ka thënë ai gazetës La Stampa.

Ambasada e Italisë në Shqipëri ka konfirmuar se ka paguar faturën, që raportohet të jetë diku rreth 80 euro, në emër të qytetarëve të saj.

“Italianët respektojnë rregullat dhe paguajnë borxhet e tyre dhe ne shpresojmë se episodet e tilla të mos ndodhin më”, ka thënë ajo.

Videot e publikuara nga rasti treguan grupin e turistëve që largoheshin nga restoranti natën.

Ia mbathin me vrap, momenti kur turistët italianë ikin pa paguar nga restoranti në Berat

Posted by Albeu on Wednesday, August 16, 2023

/GazetaSinjali/