image Kaq i pasur ishte ish-kryeministri italian, Berlusconi

Botë

Kaq i pasur ishte ish-kryeministri italian, Berlusconi

news image

Silvio Berlusconi, ish-kryeministri italian dhe ish-president i Milanit, ka vdekur në moshën 86-vjeçare, në mëngjesin e së hënës.

Një njeri që ka vepruar në shumë sfera të ndryshme të jetës, Berlusconi ishte një manjat mediatik në Itali, duke zotëruar tre kanale televizive kombëtare nëpërmjet Mediaset, të cilat përbënin gjysmën e sektorit të televizionit kombëtar.

Ai zotëronte gjithashtu Publitalia, agjencinë kryesore të reklamave dhe publicitetit në Itali. Përtej kësaj, ai zotëronte një aksion kontrollues në shtëpinë botuese më të madhe në Itali, ndërsa vëllai i tij zotëron dhe drejton Il Giornale, një gazetë e qendrës së djathtë.

Ish-gruaja e tij zotëronte pjesërisht një gazetë me ndikim të krahut të djathtë, kështu që kontrolli i tij në peizazhin mediatik ishte i gjerë.

Përveç kësaj, ai u bë pronar dhe president i klubit të futbollit AC Milan në 1986, duke i kthyer ata në një nga klubet më të suksesshme në botë.

Nën periudhën e tij, ata fituan tetë tituj ligë, një Coppa Italia, shtatë Supercoppa, pesë Kupa Evropiane, pesë Superkupa UEFA dhe tre Kupa Ndërkontinentale ose Kupa Botërore për Klube.

Kohët e fundit, ai ka qenë pronar i Monzas në Serie A, pasi ka shitur AC Milan në 2017. Ai është gjithashtu kryeministri më jetëgjatë i Italisë në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore.

U raportua nga Forbes në vitin 2012 se Berlusconi ishte njeriu i gjashtë më i pasur i Italisë. Ai kishte një pasuri neto prej 5.9 miliardë dollarë në atë kohë dhe kjo pasuri u rrit në dekadën e fundit të jetës së tij.

Në fakt, është raportuar nga shumë media se pasuria neto e Silvio Berlusconit në vdekjen e tij ishte 6.8 miliardë dollarë.

/GazetaSinjali/