image Ikën nga lufta në Ukrainë, autobusi me refugjatë aksidentohet në Lituani - Sinjali

Ikën nga lufta në Ukrainë, autobusi me refugjatë aksidentohet në Lituani

news image

BBC po raporton se në Pasvalys të Lituanisë, është aksidentuar një autobus që po bartte refugjatë ukrainas. Sipas informatave të deritanishme në automjet ishin 53 gra dhe fëmijë, transmeton Sinjali.

Trajneri po udhëtonte nga kufiri Polako-Ukrainë në Finlandë kur shoferi humbi kontrollin rreth orës 06:00 me orën lokale (08:00 GMT), sipas kanalit televiziv kombëtar lituanez LRT.

Ai tha se të paktën 10 persona, përfshirë fëmijë, u plagosën, të cilët u dërguan në spitalet pranë.

Pasagjerët e mbetur u dërguan në qendrën kulturore Salociai.

Një nga pasagjerët i tha kanalit televiziv: “Ne nuk kemi fjetur për tre ditë, ndoshta të gjitha 18 ditët gjatë të cilave jemi duke u bombarduar.

“Në momentin që më zuri gjumi dhe autobusi u përmbys, vajza ime filloi të bërtiste dhe ne filluam të kërkonim mbesën time. Ajo ra nga vendi dhe përfundoi pranë shoferit. Falë Zotit nuk u lëndua.”

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin