image I riu shqiptar dënohet për “shtëpi bari” në Angli: Iu futa “të bardhës” dhe bixhozit, pasi më vdiq djali
[wp-story id="814678"]

Evropë

I riu shqiptar dënohet për “shtëpi bari” në Angli: Iu futa “të bardhës” dhe bixhozit, pasi më vdiq djali

news image

Një shqiptar ka dalë para gjykatës së Sheffield Crown për shkak se akuzohet për kultivim kanabisi në ambiente të mbyllura. Konkretisht shqiptarit Emanuel Marku, 22 vjeç, i janë gjetur 109 bimë kanabis gjatë bastisjes në papafingon e një banese në Arbourthorne Road, Arbourthorne, Sheffield.

Nicola Quinney, prokurorja, tha se policia ekzekutoi një urdhër kontrolli në pronë më 22 shkurt dhe zbuloi një kanabis të rritur në pesë dhoma, duke përfshirë 109 bimë dhe gjeti Markun të fshehur në papafingo.

Zonja Quinney shtoi: “I pandehuri dha një rrëfim të plotë në intervistën e tij në polici duke pohuar se ai kishte një borxh të madh në Shqipëri për shkak të lojërave të fatit dhe abuzimit me drogën”.

Marku pretendoi se familja e tij ishte kërcënuar, sipas zonjës Quinney, dhe atij iu ofrua punë ilegalisht në një lavazh në MB për të shlyer borxhin.
Por zonja Quinney tha se Marku pretendoi se ai ishte vënë në punë për rritjen e kanabisit pasi mbërriti në MB i fshehur në një kamion.

Ajo shtoi: “Të pandehurit iu tha se borxhi i tij ishte rritur në 30,000 £ dhe se ai do të fitonte 6,000 £ për kultivim që do të zbriteshin nga bilanci i tij i papaguar. I pandehuri pranoi se kjo ishte prodhimi i tij i katërt.”

Zonja Quinney tha se 50 nga 109 bimët ishin pjekur dhe ato vlerësoheshin midis 25,740 dhe 40,050 £.

Marku, nga Arbourthorne Road, në Arbourthorne, Sheffield, i cili nuk ka asnjë dënim të mëparshëm, u deklarua fajtor për prodhimin e kanabisit të drogës së klasit B pas bastisjes.

Derek Barry, duke i mbrojtur, tha në gjykatë se Marku kishte një fëmijë që ndërroi jetë në moshën tre muajshe dhe ai filloi të përdorte kokainë dhe kumar.

Barry tha: “Pas asaj humbjeje, i pandehuri filloi të përdorte drogë – kryesisht duke thithur kokainë – dhe filloi të përdorte slot machines, duke luajtur kumar në makinat e fatit, shkruan abc.

Barry shtoi se Marku do t’i nënshtrohet dëbimit pas dënimit të tij.

/GazetaSinjali/