image I dërguari britanik për Ballkanin porosi Serbisë: Duhet te vendosni sanksione ndaj Rusisë

Rajon

I dërguari britanik për Ballkanin porosi Serbisë: Duhet te vendosni sanksione ndaj Rusisë

news image

Republika Srpska nuk mund të jetë një shtet i pavarur dhe Serbia duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë, tha në një intervistë për Hina, Lord Stuart Peach, i dërguari special i kryeministrit britanik për Ballkanin Perëndimor.

Londra “dënon kërcënimet” për t’u shkëputur nga Republika Srpska dhe vazhdon të mbështesë marrëveshjen e Dejtonit, tha Peach, i cili vizitoi Kroacinë për herë të pestë që kur u emërua si i dërguar i kryeministrit në fund të vitit 2021.

Ish-komandanti i Forcave Ajrore Britanike dhe ish-presidenti i Komitetit Ushtarak të NATO-s u takua, ndër të tjera, me kryeministrin Andrej Plenkoviq, ministrin e Punëve të Jashtme Gordan Grliq Radman dhe kreun e Partisë së Pavarur Demokratike Serbe Milorad Pupovec.

Në një intervistë për Hinën dy vjet më parë, Peach shprehu shqetësim të madh për situatën në Bosnje dhe Hercegovinë.

Sot, pas ardhjes së qeverisë së re dhe zhvillimeve të caktuara në proceset brenda atij vendi, i dërguari britanik është “ende i shqetësuar”, veçanërisht për situatën e sigurisë të kërcënuar nga kërcënimet për shkëputje nga Republika Srpska.

Londra i dënon ato kërcënime dhe thotë se Republika Srpska është një entitet legjitim brenda Bosnje dhe Hercegovinës, por nuk mund të jetë një “shtet i pavarur” siç dëshiron ta bëjë presidenti i saj Milorad Dodik, tha Peach.

“Një e ardhme e ndritur për Bosnje dhe Hercegovinën është në interesin e të gjithëve, për të gjithë njerëzit në atë vend, pavarësisht nga grupi etnik,” tha Peach.

/GazetaSinjali/