image Humbi jetën për të shpëtuar motrën, 13-vjeçari bëhet “hero” në Nju jork

Botë

Humbi jetën për të shpëtuar motrën, 13-vjeçari bëhet “hero” në Nju jork

news image

Një djalë 13-vjeçar u bë “heroi” i Nju Jorkut pasi, duke u përpjekur të shpëtonte motrën e tij, u përplas me një makinë dhe humbi jetën.

13-vjeçari Tyler Phillips dhe motra e tij, Krystal Randolph, gjithashtu 13 vjeç, po shkonin në shtëpi nga Parku i Fëmijëve Gordon Heights në Nju Jork.

Ata po ecnin në rrugën e biçikletës, kur një makinë e shfaqur pas tyre me shpejtësi të madhe dhe me drita të fikur, ka përplasur dy fëmijët fatkeq. Tyler i vogël arriti instinktivisht të shtyjë motrën e tij në të njëjtën moshë, duke mos pasur kohë të largohej nga rruga.

Fëmijët u dërguan me urgjencë në Spitalin Universitar Stony Brook. Krystal thuhet se pësoi një ndrydhje të thjeshtë të krahut, megjithatë lëndimet e Tyler ishin shumë më serioze dhe ai nuk mundi t’u mbijetonte.

Banorët e Nju Jorkut janë indinjuar nga fakti se shoferi është larguar menjëherë pasi ka goditur dy fëmijët, pa u ndalur për të kontrolluar nëse janë mirë.

“Ne presim që automjeti i përfshirë të ketë dëmtime në anën e përparme dhe/ose të pasagjerit. Aktualisht po kontrollojmë zonën për dëshmitarë dhe video. Një shpërblim prej 5000 dollarësh po i ofrohet kujtdo që ka ndonjë informacion në lidhje me makinën që mund të çojë në arrestimin e shoferit”, tha zëvendësinspektori David Doherty.

/GazetaSinjali/