image Haziri konfirmon mbështetjen ndaj fermerëve që janë prekur nga pandemia
[wp-story id="814678"]

Kosovë

Njoftim/ Haziri konfirmon mbështetjen ndaj fermerëve që janë prekur nga pandemia

news image

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, së bashku më nënkryetarin Arbër Ismajli dhe drejtorin e Bujqësisë, Ramiz Ramadani, kanë vizituar serrat e familjes Rahimi në Malishevë, të cilët janë kultivues të fidaneve të ndryshme.

Haziri tha se është krenar me punën dhe angazhimin e kësaj familje, të cilët me duart e tyre, kanë arritur ta zhvillojnë këtë veprimtari, thuhet në njoftim.

“Kjo familje punon 12 muaj dhe në katër sezonet, prodhimet janë të gashtme për treg, duke furnizuar edhe prodhuesit e vegjël, por edhe të tjerët. Pandemia i ka prekur, sespse një pjesë e produkteve të marullës e sallatës. Do ta shikojmë mundësinë e zhdëmtimit, në mënyrë që të mos lejohet të preket interesi i kësaj familje bujqësore, që janë shembulli më i mirë”, ka thënë Haziri.

Ndërkohë, kryetari i Këshillit të fshatit atje, Latif Maliqi, ka shprehur mirënjohje për Hazirin dhe ekipin e tij për angazhimin për t’i dalë në ndihmë fermerëve.

Në kuadër të vizitave në terren, kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri ka vizituar edhe fermerët të cilët po i shesin fidanet e marullës, kastravecave e specave, në lagjen Arbëria dhe në Iliria, të cilët u është mundësuar përmes shtandeve që u ka ofruar Drejtoria e Bujqësisë./ Gazeta Sinjali/

Haziri i konfirmon mbështetjen për ndaj fermerëve që janë prekur nga pandemia Gjilan, 28 prill 2020 – Kryetari i…

Posted by Komuna e Gjilanit on Tuesday, April 28, 2020