image Hamza i kundërpërgjigjet Kurti: Veç nëse ju keni fry qytetarëve, tjetër s’keni pas çka - Sinjali

Hamza i kundërpërgjigjet Kurti: Veç nëse ju keni fry qytetarëve, tjetër s’keni pas çka

news image

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza i është kundërpërgjigjur kryeministrit, Albin Kurti, pas mburrjes së tij për menaxhimin me pandeminë Covid-19.

Ai në seancën plenare, ku po diskutohet për 100 ditëshin e qeverisë Kurti, tha se ulja e rasteve s’ka ardhur si rezultat i ndonjë mase të qeverisë.

Sipas tij, ministri i Shëndetësisë veç nëse u ka fryrë qytetarëve për ulje të rasteve, pasi në mungesë të vaksinave nuk ka pas tjetër çka.

“Kjo nuk ka ardhur si rezultat i ndonjë mase konkrete të qeverisë aktuale. Me gjithë respektin për ministrin e Shëndetësisë, por veç t’iu pat fry qytetarëve të Kosovës se diçka tjetër s’ka pas. Vaksina s’ka pas, por ka pasur vetëm zvogëlim të rasteve në rajon dhe Evropë. Fatkeqësisht tash ka filluar të rritet prapë numri i rasteve”, tha ai.

Ish-ministri i Financave adresoi edhe kritika ndaj Qeverisë Kurti për moszbatimin e ligjit për rimëkëmbje ekonomike.

“Masat në ekonomi, nuk është duke zbatuar as Ligji për rimëkëmbje ekonomike që është detyrim ligjor. Nuk janë duke shpërnda 200 milionë euro granate dhe kontribute financiare për bizneset që janë detyrim ligjor, derisa ligji është në fuqi”, tha ai. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: