image Gruaja që ra në gjendje kome pasi piu 5 litra ujë

Shëndetësi

Gruaja që ra në gjendje kome pasi piu 5 litra ujë

news image

Na është thënë gjithmonë se të pishë sa më shumë ujë është një gjë e mirë për organizmin, por duket se teprimi me ujin mund të sjellë probleme serioze, deri edhe vdekjen.

Vrapuesja e maratonës Johanna Pakenham hyri në gjendje kome pasi pinte pothuajse pesë litra ujë.

Ajo kishte hiponatremi, një gjendje e shkaktuar nga pirja e shumtë e ujit, duke holluar të gjitha kripërat dhe mineralet në trup.

Ajo tregoi për BBC historinë e saj, ndërsa tha se dëshiron që njerëzit të kuptojnë rrezikun e pirjes së tepërt. Por, nga ana tjetër, nutricionistët thonë se shumica e njerëzve nuk po pinë aq sa duhet ujë.

Por cila është sasia e duhur e ujit që duhet të pimë? Sipas tyre, një grua duhet të pijë 1.5-1.7 litra ujë në ditë, ndërsa një mashkull duet të pijë 2 litra ujë në ditë./Gazeta Sinjali/