image FSB e Rusisë pretendon se ka zbuluar komplotin e spiunazhit amerikan duke përdorur telefonat e Apple

Botë

FSB e Rusisë pretendon se ka zbuluar komplotin e spiunazhit amerikan duke përdorur telefonat e Apple

news image

Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (FSB) pretendoi të enjten se kishte zbuluar një komplot të agjencisë amerikane të sigurisë kombëtare (NSA) duke përdorur softuer të panjohur më parë për të depërtuar në dobësitë e krijuara posaçërisht në prapavijë në telefonat Apple.

FSB tha se disa mijëra telefona Apple ishin “infektuar”, përfshirë ato të abonentëve vendas rusë.

Agjencia ruse e spiunazhit tha gjithashtu se telefonat që u përkisnin diplomatëve të huaj me bazë në Rusi dhe ish-Bashkimin Sovjetik, duke përfshirë ato nga anëtarët e NATO-s, Izraeli, Siria dhe Kina, ishin shënjestruar.

“FSB ka zbuluar një veprim të inteligjencës të shërbimeve speciale amerikane duke përdorur pajisjet mobile Apple”, tha FSB në një deklaratë.

As Apple dhe as NSA nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave të dërguara me email nga Reuters për koment.

/GazetaSinjali/