image Forcat ukrainase granatuan Melitopolin e kontrolluar nga Rusia
[wp-story id="814678"]

Botë

Forcat ukrainase granatuan Melitopolin e kontrolluar nga Rusia

news image

Forcat ukrainase thuhet se kanë bombarduar qytetin ukrainas të kontrolluar nga Rusia, Melitopol, në jug të rajonit të Zaporizhzhia, dhe mediat ruse raportuan të mërkurën se si rezultat, furnizimi me energji elektrike i qytetit ishte ndërprerë.

Ivan Fedorov, kryebashkiaku në mërgim i Melitopolit, i cili është pushtuar nga forcat ruse që nga marsi i vitit të kaluar, tha në aplikacionin e mesazheve Telegram se disa shpërthime kishin ndodhur në qytet.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS, duke cituar zyrtarë të instaluar nga Moska në zonë, tha se granatimet ukrainase kishin dëmtuar sistemin e furnizimit me energji të qytetit dhe kishin ndërprerë energjinë elektrike në qytet dhe disa fshatra aty pranë.

TASS raportoi gjithashtu se një depo lokomotivash u shkatërrua, por sipas informacioneve fillestare, nuk pati viktima.

/GazetaSinjali/