image Finlanda dhe Suedia do të aplikojnë në muajin maj për anëtarësim në NATO

Botë

Finlanda dhe Suedia do të aplikojnë në muajin maj për anëtarësim në NATO

news image

Finlanda dhe Suedia kanë vendosur që të aplikojnë për anëtarësim në NATO muajin e ardhshëm. Sipas mediave lokale, udhëheqësit e të dyja vendeve mund të takohen më 16 maj për të shpallur aplikimin për t’u bashkuar me aleancën perëndimore të sigurisë.

Stokholmi dhe Helsinki kanë ndjekur prej kohësh politika të neutralitetit ushtarak për të shmangur konfliktin me fuqitë rajonale.

Por gjatë një vizite në Suedi në fillim të këtij muaji, kryeministrja finlandeze Sanna Marin tha se “gjithçka kishte ndryshuar” kur Rusia sulmoi Ukrainën dhe u tha gazetarëve se Helsinki duhet “të jetë i përgatitur për të gjitha llojet e veprimeve nga Rusia”.

Gazeta suedeze Aftonbladet shtoi se SHBA-ja dhe Mbretëria e Bashkuar kanë rënë dakord të ofrojnë mbështetje sigurie gjatë procesit të aplikimit, duke cituar zyrtarë qeveritarë.

Mbështetja e Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA-ja thuhet se do të përfshijë një numër të shtuar trupash në vendet nordike, bashkëpunim të mëtejshëm të inteligjencës, ndihmë në luftimin e kërcënimeve kibernetike dhe një prani të shtuar të anijeve luftarake të NATO-s në detin Baltik.

/GazetaSinjali/