image FIFA ndryshon datën e fillimit të turneut të Botërorit në Katar

Futboll

FIFA ndryshon datën e fillimit të turneut të Botërorit në Katar

news image

FIFA ka vendosur të ndryshojë datën e fillimit të Kupës së Botës në mënyrë që vendi pritës Katari të mund të fillojë turneun.

Edicioni i vitit 2022 fillimisht do të fillonte të hënën më 21 nëntor me Senegalin duke luajtur kundër Holandës.

Megjithatë, pas lutjeve të mikpritësve, organi drejtues do ta çojë turneun përpara me një ditë, duke lejuar njerëzit e Felix Sanchez të marrin pjesë në hajen e turneut, të dielën më 20 nëntor.

Përplasja e tyre me Ekuadorin do të fillojë në orën 20:00 atë ditë në stadiumin Al Bayt, në vend të datës origjinale të së hënës, 21 nëntorit.

Vendimi për ndryshimin e datës së fillimit të Kupës së Botës ende duhet të miratohet nga Byroja e Këshillit të FIFA-s.

Kjo përfshin presidentin Gianni Infantino dhe drejtuesit e çdo konfederate kontinentale.

Megjithatë, Athletic kanë raportuar se një marrëveshje për datën e re të fillimit duhet të jepet në ditët në vijim.

Kjo do të thotë se Kupa e Botës në Katar do të zhvillohet nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor.

/GazetaSinjaliSport/