image Portieri më i mirë i Kupës së Botës i frikësohet grabitjes së medaljes së artë, blen një qen me vlerë 23 mijë euro

Futboll

Portieri më i mirë i Kupës së Botës i frikësohet grabitjes së medaljes së artë, blen një qen me vlerë 23 mijë euro

news image

Fituesi i Kupës së Botës me kombëtaren e Argjentinës dhe mbreti i brohoritjes Emiliano Martinez (30) mbron ashpër medaljen e artë të fituar në Katar.

Përkatësisht, ai ka shpenzuar 23 mijë euro për një qen roje të përdorur nga njësitë speciale kryesore të Marinës amerikane.

Ylli i Aston Villa luajti një rol kyç në fitoren e madhe të Argjentinës ndaj Francës me penallti muajin e kaluar.

Martinez ka bërë bujë në mbarë botën për veprimet e tij të çmendura në fushë. Dhe ai u rikthye në Angli si kampion bote, por ishte në stol në ndeshjen e Aston Villa-s me Tottenham (2-0)

Megjithatë, Martinez është i shqetësuar se medalja e tij të artë dhe për këtë arsye bleu një qen për të ruajtur shtëpinë e tij në Midlands.
Daily Star pretendon se Martinez, i cili gjithashtu fitoi çmimin Doreza e Artë, ka shpenzuar 23,000 euro për belgun Malinois të trajnuar posaçërisht për këtë punë.

Qeni peshon deri në 30 kilogramë, dhe njësitë kryesore speciale të Marinës amerikane e përdorën atë në luftime.

reni

Martinez e bleu qenin e tij nga Elite Protection Dogs, të cilët specializohen në marrëdhëniet me klientët e famshëm.

Përvoja e tyre 35 vjeçare ka bërë që portieri i Tottenhamit, Hugo Lloris, ish-ylli i Chelsea dhe Arsenal, Ashley Cole dhe madje edhe mbreti i boksit të peshave të rënda, Tyson Fury, të blejnë qen prej tyre.

/GazetaSinjaliSport/