image Federer ndeshjen e fundit në karrierë do ta luajë përkrah Nadal
[wp-story id="814678"]

Sporte të tjera

Federer ndeshjen e fundit në karrierë do ta luajë përkrah Nadal

news image

Ndeshja finale e Roger Federer do ta shohë atë të luajë së bashku me rivalin e vjetër Rafael Nadal në dyshe në Laver Cup të premten.

Dyshja do të përfaqësojë “Team Europe” kundër Jack Sock të “Team World” dhe Frances Tiafoe në “O2 Arena” të Londrës.

Para kësaj ndeshje, Andy Murray do të fillojë seancën e mbrëmjes në teke kundër Alex de Minaur në orën 20:00.

Federer, fitues 20 herë i Grand Slam, tha javën e kaluar se do të tërhiqej në eventin ekipor, i cili fillon të premten.

41-vjeçari zviceran tha se do të ishte “e mrekullueshme” të luante përkrah spanjollit Nadal, 36 vjeç, i cili ka 22 tituj të mëdhenj.

“Nuk jam i sigurt nëse mund t’i përballoj të gjitha, por do të përpiqem,” tha Federer.

“Kjo ndihet shumë ndryshe. Jam i lumtur që e kam në ekipin tim dhe nuk luaj kundër tij.”

Nadal tha se mezi po priste një ndeshje “të paharrueshme” me rivalin e tij kundër dyshes amerikane.

“Një nga lojtarët më të rëndësishëm, nëse jo më i rëndësishmi në karrierën time të tenisit po largohet”, tha spanjolli.

“Në fund, ky moment do të jetë i vështirë. Jam super i emocionuar dhe mirënjohës që luaj me të.”

Federer ka luftuar me një problem në gju dhe nuk ndihet i aftë të luajë në teke.

Ndeshja e tij e fundit konkurruese ishte një humbje nga Hubert Hurkacz në çerekfinalen e Wimbledonit të vitit të kaluar.

Evropa përballet me një ekip botëror në Kupën treditore të Laver Cup, ku italiani Matteo Berrettini do të zërë vendin e Federerit gjatë fundjavës.

Në sesionin e ditës së së premtes, Casper Ruud i Norvegjisë përballet me Sock dhe greku Stefanos Tsitsipas takohet me argjentinasin Diego Schwartzman në ndeshjet teke.

21-herë fituesi i Grand Slam-it Novak Gjokovic është gjithashtu në Team Europe, me kapiten nga Bjorn Bjorg.

John McEnroe kryeson Team World, i cili përfshin gjithashtu amerikanin Taylor Fritz dhe kanadezin Felix Auger-Aliassime.

Kupa e Laver, e quajtur sipas të madhit australian Rod Laver, ishte ideja e Federer-it dhe Evropa ka fituar të katër edicionet e mëparshme të eventit, i cili ka gjithsej 10 ndeshje teke dhe dy dyshe.

Çdo fitore e ndeshjes vlen një pikë të premten, dy pikë të shtunën dhe tre pikë të dielën, ku skuadra e parë që fiton 13 pikë shpallet fituese.

/GazetaSinjaliSport/