image Federata Botërore e Xhudos, me artikull special për shtatoren e Majlinda Kelmendit

Sporte Luftarake

Sport/ Federata Botërore e Xhudos, me artikull special për shtatoren e Majlinda Kelmendit

news image

Federata ndërkombëtare e xhudos ka shkruar një artikull special në lidhje me shtatoren e Majlinda Kelmendit që u zbulua sot në qytetin e saj të lindjes, Pejë.

Më poshtë lexoni artikullin e plotë të Federatës ndërkombëtare të xhudos, për xhudisten kosovare Majlinda Kelmendin.

“Zakonisht, statujat janë bërë për njerëzit që kanë vdekur. Ta ngrisësh një të tillë përderisa je gjallë, është një nder i veqantë. Një e tillë u bë sot për Majlinda Kelmendin.

Superylli i xhudos kosovare zbuloi statujën e saj të premten, 28 Shkurt në rrugën “General Ëesley Clark Park” në Pejë para një turme pasionante. Ajo pati nderin të shoqërohej nga presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Xhudos, Marius Vizer, i cili mori pjesë në këtë aktivitet për të treguar përkrahjen dhe miqësinë e ndarë mes familjes xhudo dhe Kosovës. Pjesëmarrës ishin edhe ministrja e Sportit, Vlora Dumoshi, Kryetarja e Parlamentit, Vjosa Osmani dhe ish-kryeministri, Ramush Haradinaj.

Agron Kuka, Presidenti i Federatës së Xhudos së Kosovës dhe anëtar i Bordit Ekzekutiv të Komitetit Olimpik Kombëtar të Kosovës, hapi raundin e fjalimeve zyrtare duke falënderuar IJF për mbështetjen e tyre: “Ne kemi bërë një rrugë të gjatë për të marrë titujt evropianë, botërorë dhe olimpikë . Por asnjë nga këto nuk do të ishte arritur pa mbështetjen tuaj. Si një komunitet xhudo dhe një vend i ri, ne do të jemi gjithmonë mirënjohës për ju. “

Presidenti i IJF, Marius Vizer, më pas u mor me fjalën, duke shprehur se “sukseset e Majlinda janë frymëzimi më i mirë për të gjitha sportet në Kosovë, dhe ju mund të jeni krenar që një nga sportistët më të mirë në botë mbart flamurin kosovar. Unë dua t’ju uroj të gjithëve sepse keni një vend të bukur me një shpirt të madh dhe një të ardhme të ndritshme. “

Kelmendi gjithashtu shprehu mirënjohjen e saj para turmës së madhe që u mblodh për zbulimin. “Ndihet shumë mirë. Unë mendoj se ata bëjnë statuja për njerëzit kur vdesin. Jam i lumtur që mund të shoh statujën time dhe të shoh se sa të emocionuar jemi të gjithë, sidomos fëmijët. Jam shumë e lumtur që mund të jem një frymëzim për brezin e ri të vendit tim ” – thuhej në artikullin e Federatës ndërkombëtare të xhudos.