image Nora Gjakova siguron gjysmëfinalen në Kampionatin Evropian

Sporte Luftarake

Nora Gjakova siguron gjysmëfinalen në Kampionatin Evropian

news image

Medalistja e artë Olimpike e Kosovës, Nora Gjakova, ka arritur të shkojë në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian të Xhudos së Hapur që po mbahet në Prishtinë.

Ajo në çerekfinale mposhti me Wazari sllovenen Kaja Kajzer.

Dardan Cena, në çerekfinale të Evropianit të Xhudos

Dardan Cena arriti në minutat shtesë të fitojë me Ippon kundër xhudistit gjerman Igor Wandtke.

Me këtë fitore, Cena shkon në çerekfinale.


Evropiani i Xhudos: Akil Gjakova kalon në çerekfinale

Akil Gjakova arriti në çerekfinale të Kampionatit Evropian të Xhudos së Hapur që po mbahet në Prishtinë, pasi mposhti austriakun Lukas Reiter.

Fitoren Gjakova e arriti në “minutat e artë”, pasi në kohën e rregullt asnjëri nga garuesit nuk arriti të fitonte.

Ndërkohë, në hapje të kampionatit u zhvilluan luftërat në kategorinë 73 kg.

akil gjakova

Akili e kaloi pengesën e parë, duke fituar edhe këtë garë me dënime në kohën shtesë ndaj kroatit Robert Klacar.

Po ashtu, edhe Nora Gjakova e kaloi pengesën e parë pasi e mposhti finlandezen Pihla Matikainen.

Nora në çerekfinale do të përballet me sllovenen Kaja Kajzer.

Edhe Dardan Cena e nisi me fitore Evropianin e Hapur.

Ai realizoi dy hedhje ndaj Valtteri Olinit të Finlandës dhe fitoi me Ippon. 

/GazetaSinjaliSport/