image FBI po i trajton të shtënat me armë zjarri në Florida si terrorizëm

Botë

FBI po i trajton të shtënat me armë zjarri në Florida si terrorizëm

news image

FBI po trajton një gjuajtje fatale në një bazë detare në Florida nga një student i Forcave Ajrore Saudite si një veprim terrorist, tha agjencia.

“U identifikuan të gjithë studentët ndërkombëtarë në bazën e Pensacola, nuk u morën arrestime dhe komuniteti nuk ishte nën kërcënim të menjëhershëm”, tha agjenti special Rachel L. Rohas në një konferencë për shtyp.

Një komandant saudit urdhëroi të gjithë studentët nga vendi të qëndrojnë në një vend në bazë, shtuan zyrtarët në një konferencë shtypi.

Përveç kësaj, autoritetet besojnë se sulmuesi në mediat sociale postoi shkrime në të cilat ai foli për mbështetjen e SHBA-së për Izraelin dhe akuzoi amerikanët si antimyslimanë, tha një zyrtar amerikan për agjencinë e lajmeve AP.

Hetuesit gjithashtu besojnë se sulmuesi vizitoi Nju Jorkun, përfshirë Qendrën Rockefeller, disa ditë para të shtënave dhe se ata po punonin për të përcaktuar qëllimin e udhëtimit, tha një zyrtar në kushte anonime.

FBI dhe të tjerët thanë se po përpiqeshin të përcaktonin nëse sulmuesi toger Mohamed Alshamrani (21) i Forcave Ajrore Mbretërore Saudite kishte vepruar i vetëm gjatë sulmit.     

Alshamrani ishte një student i aviacionit në Pensacola, ku ushtarët e huaj trajnohen rregullisht nga SHBA.

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar ndihmën e zyrtarëve sauditë ndërsa përpiqen të mbledhin informacione rreth sulmuesit dhe motivin e tij.

Alshamrani hapi zjarr në një klasë në bazë, duke vrarë tre persona dhe duke plagosur dy zëvendësit e sherifit, njëri në krah dhe tjetri në gju, përpara se njëri prej tyre ta vriste. Tetë të tjerë u plagosën. /Gazeta Sinjali/