image Evropa mund të përballet me ndaljen e Facebookut këtë verë, kjo është arsyeja

Internet

Evropa mund të përballet me ndaljen e Facebookut këtë verë, kjo është arsyeja

news image

Qytetarët e Evropës rrezikojnë që gjatë verës së këtij viti të mbesin pa shërbimet e Facebook-ut dhe Instagramit kjo meqë rregullatori i privatësisë në Irlandë ka dyfishuar urdhrin që ndalon rrjedhjen e të dhënave nga Evropa në SHBA, raporton Politico.

Komisioni Irlandez i Mbrojtjes së të Dhënave, sot ka informuar vendet evropiane se do ta bllokojnë Meta-n nga dërgimi i të dhënave të përdoruesve nga Evropa në SHBA. Kjo konsiderohet si një goditje për Meta-n, pas disa vitesh beteja të ashpra gjyqësore mes Meta-s dhe aktivistëve evropianë për privatësi.

Gjykata Evropiane e Drejtësisë në vitin 2020 anuloi një pakt të fluksit të të dhënave nga Evropa në SHBA. Madje, në vendim thuhet se do të vështirësohet përdorimi i klauzolës standarde kontraktuale, e njohur si SCC.

Vazhdimisht, Meta ka paralajëmruar se një vendim i tillë do të mbyllte shumë shërbime të tij në Evropë, përfshirë Facebookun e Instagramin.

Nëse një kornizë e re e transferimit të të dhënave transatlantike nuk miratohet dhe ne nuk jemi në gjendje të vazhdojmë të mbështetemi në SCC ose të mbështetemi në mjete të tjera alternative të transferimit të të dhënave nga Evropa në Shtetet e Bashkuara, ka të ngjarë të mos jemi në gjendje të ofrojmë një numër nga më të rëndësishmet tona. produkte dhe shërbime, duke përfshirë Facebook dhe Instagram, në Evropë”, tha Meta në mars të këtij viti.

BE dhe SHBA janë në mes të negociatave për një tekst të ri të transferimit të të dhënave që do t’i lejonte kompanitë si Meta të vazhdojnë të dërgojnë të dhëna përtej Atlantikut, pavarësisht nga urdhri irlandez. Brukseli dhe Uashingtoni në mars ranë dakord për një marrëveshje paraprake në nivel politik , por negociatat mbi gjurmët e imta ligjore kanë ngecur dhe një marrëveshje përfundimtare nuk ka gjasa të arrihet para fundit të vitit.

/GazetaSinjali/