image Zelensky: Ukraina nuk do të heqë dorë nga territori në lindje për t'i dhënë fund luftës me Rusinë

Botë

Zelensky: Ukraina nuk do të heqë dorë nga territori në lindje për t’i dhënë fund luftës me Rusinë

news image

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i tha CNN se Ukraina nuk është e gatshme të heqë dorë nga territori në pjesën lindore të vendit për t’i dhënë fund luftës me Rusinë dhe ushtria e Ukrainës është e përgatitur të luftojë ushtrinë e Moskës në rajonin e Donbasit në një betejë që ai thotë se mund të ndikojë në rrjedhën e gjithë luftës.

Zelensky tha në një intervistë ekskluzive se vendi i tij nuk ka garanci se Rusia nuk do të përpiqet përsëri të pushtojë Kievin nëse është në gjendje të pushtojë Donbasin.


Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme për ne që të mos i lejojmë ata të qëndrojnë në këmbë, sepse kjo betejë … mund të ndikojë në rrjedhën e gjithë luftës“, tha Zelensky.

Sepse nuk i besoj ushtrisë ruse dhe udhëheqjes ruse. Kjo është arsyeja pse ne e kuptojmë se fakti që ne i luftuam ata, ata u larguan dhe ata po iknin nga Kievi – nga veriu, nga Chernihiv – ata nuk do të shkojnë më tej drejt Kievit“, vijoi tutje presidenti ukrainas.


Intervista e Zelensky vjen më shumë se shtatë javë pas sulmit të presidentit rus Vladimir Putin ndaj Ukrainës, ndërsa ushtria e Ukrainës ka parë suksese duke i rezistuar ofensivës së Rusisë që kanë ardhur si befasi për inteligjencën amerikane – dhe një Kremlin që kishte planifikuar për një të shpejtë dhe vendimtare fitoren.

/GazetaSinjali/