image Erdogan: ShBA po e sulmon pafundësisht Rusinë

Botë

Erdogan: ShBA po e sulmon pafundësisht Rusinë

news image

Turqia është e përkushtuar për të kërkuar një dialog paqeje midis Rusisë dhe Ukrainës, ka thënë presidenti turk Recep Tajip Erdogan.

Duke folur me gazetarët në një fluturim nga Uzbekistani, Erdogan tha: “Perëndimi dhe veçanërisht SHBA-ja po sulmojnë Rusinë në dukje pafundësisht. Sigurisht, Rusia po shfaq rezistencë të madhe përballë gjithë kësaj”.

Erdogan nuk elaboroi se çfarë donte të thoshte me komentet e tij, shkruan Skynews.

Pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, vendet perëndimore kanë armatosur Kievin dhe gjithashtu kanë vendosur sanksione të rrepta ndaj Moskës.

“Ne po punojmë se si të krijojmë një korridor paqeje këtu, siç kishim korridorin e grurit. Ne mendojmë se mënyra më e mirë për këtë është një rrugë nga dialogu në paqe”, tha Erdogan, duke shtuar se pikëpamja e Ukrainës do të ishte e rëndësishme.

Në fillim të këtij viti, Turqia, anëtare e NATO-s, priti bisedimet midis delegacioneve ukrainase dhe ruse dhe u përpoq të balanconte kritikat e saj për pushtimin dhe kundërshtimin ndaj sanksioneve.

/GazetaSinjali/