image E çuditshme: Lojtarët e Liverpoolit po përdorin 'elektroda' në kokë para finales ndaj Realit, kjo është arsyeja - Sinjali

E çuditshme: Lojtarët e Liverpoolit po përdorin ‘elektroda’ në kokë para finales ndaj Realit, kjo është arsyeja

news image

Yjet e Liverpoolit kanë veshur monitor të trurit teksa kërkojnë me ‘dëshpërim’ një avantazh përpara finales së Ligës së Kampionëve në fundjavë.

‘Reds’ përballen me Real Madridin në Stade de France, Paris të shtunën mbrëma me shpresën për të përfunduar një tripletë sezonale, me triumfet e Carabao Cup, FA Cup dhe Champions League.

Dhe siç raportohet nga Sun, lojtarët e Jurgen Klopp kanë përdorur sensorë të trurit me shpresën se teknologjia e fundit nga një neuroshkencëtar gjerman mund t’u japë atyre një avantazh në shfaqjen evropiane, transmeton Sinjali Sport.

Klopp po synon të manovrojë homologët e tij Real me teknologjinë e të menduarit përpara, ide e Dr Niklas Hausler dhe partnerit të tij të biznesit Patrick Hantschke.

Liverpool angazhoi kompaninë neuro11 – bashkëthemeluesit e së cilës janë Hausler dhe Hantschke – për të ndihmuar lojtarët të futen ‘në zonë’ kur luajnë.

Fotot e të kuqve në stërvitje tregojnë mbrojtësit e krahut Trent Alexander-Arnold dhe Kostas Tsimikas me veshjet.

Elektrodat e bashkangjitura në koka thuhet se mund të japin të dhëna specifike për lojtarët individualë dhe të ndihmojnë klubin të rregullojë programin e tyre të stërvitjes për secilin person.

Neuro11, të cilët kanë bashkëpunuar me Liverpoolin që nga gushti i kaluar, fillimisht u afruan nga Klopp me synimin për të përmirësuar grupet e klubit; Alexander-Arnold dhe Tsimikas të dy kryejnë rregullisht goditjet e vendosura.

Trajneri gjerman Klopp është dukshëm i etur që ekipi i tij të nxjerrë çdo avantazh mendor që mundet duke përdorur shërbimet e kompanisë.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: