image Deri tash në Kosovë u vaksinuan kundër koronavirusit mbi 22 mijë persona

Shëndetësi

Deri tash në Kosovë u vaksinuan kundër koronavirusit mbi 22 mijë persona

news image

Deri tani, me dozën e parë të vaksinës AstraZeneca janë vaksinuar 22.096 persona nga 24.000 dozat e para të marra përmes mekanizimit COVAX, shkruan Gazeta Sinjali.

Dje Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi për media theksoi se në Qendrën e vaksinimit “1 Tetori” në Prishtinë nuk do të ketë vaksinime kundër COVID-19 gjatë ditëve të fundjavës dhe në ditët në vijim, meqë, dozat e parapara për vaksinim në këtë qendër të vaksinimit, janë dhënë që të gjitha.

Vaksinimi në këtë qendër do të fillojë kur të arrijnë doza të tjera, derisa në ato komuna (QKMF) ku ka ende doza të pa administruara, vaksinimi do të vazhdojë ditët në vijim, deri në dhënien e të gjitha dozave në dispozicion”, njoftoi MSH-ja.

Kosova ende është duke u mbështetur tek donatorët, kur është fjala për furnizim me vaksina kundër COVID-19.

Momentalisht, janë duke u administruar dozat e fundit të vaksinës AstraZeneca, të cilat Kosova i pranoi si donacion në fund të marsit përmes programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka për qëllim shpërndarjen e vaksinave në vendet e varfra. Kosova nga ky program fitoi 24 mijë doza.

Pra, aktualisht Kosova në dispozion ka vetëm rreth 1.900 doza të vaksinës.

MSH-ja, ditë më parë njoftoi se 95 mijë doza të vaksinës Pfizer nga Bashkimi Evropian, do t’i jepen Kosovës në periudhën maj-gusht. /GazetaSinjali/